Zoom, Facebook’a Veri Gönderen Kodu Kaldırdı

Cuma günü video konferans yazılımı Zoom, iOS uygulamasında belirli veri parçalarını Facebook'a göndermesini engelleyen bir güncelleme yayınladı.


53
17 Paylaşım, 53 points

Hareket, uygulamanın bir Anakart analizinin, bir kullanıcının uygulamayı açması, saat dilimi, şehir ve cihaz ayrıntıları gibi sosyal ağ devine bilgi gönderdiğini bulmasının ardından gelir.

Anakart uygulamayı analiz ettiğinde, Zoom’un gizlilik politikası Facebook’a veri aktarımını netleştirmedi.

“Zoom kullanıcılarının gizliliğini son derece ciddiye alıyor. Başlangıçta, kullanıcılarımıza platformumuza erişmenin başka bir kolay yolunu sağlamak için Facebook SDK’yı kullanarak ‘Facebook ile Giriş Yap’ özelliğini uyguladık. Ancak, yakın zamanda Facebook SDK’nın gereksiz cihaz verileri topladığının farkında olduk. “Zoom, Anakart’a Cuma günü yaptığı açıklamada söyledi.

Bir SDK veya yazılım geliştirme kiti, geliştiricilerin belirli özellikleri kendi uygulamalarına uygulamak için sıklıkla kullandıkları bir kod paketidir. Bununla birlikte, bir SDK’nın kullanılması, bazı verileri üçüncü taraflara gönderme etkisine de sahip olabilir.

“Facebook SDK tarafından toplanan veriler herhangi bir kişisel kullanıcı bilgisi içermiyor, bunun yerine kullanıcıların mobil işletim sistemi türü ve sürümü, cihazın saat dilimi, cihaz işletim sistemi, cihaz modeli ve operatörü, ekran boyutu, işlemci gibi verileri içeriyor çekirdekler ve disk alanı, “Zoom’un ifadesi eklendi, Anakart’ın bulgularını yansıtıyordu. Bir iOS araştırmacısı ve gizlilik odaklı iOS uygulaması Guardian’ın kurucusu Will Strafach, Anakart’ın Zoom uygulamasının o sırada Facebook’a veri gönderdiğine dair bulgularını da doğruladı.

Cuma günü, “Yenilikler” notlarıyla birlikte Zoom iOS uygulama güncellemesi “Facebook Girişinde İyileştirmeler” yazıyor. Anakart güncellemeyi indirdi ve açıldıktan sonra Facebook’a veri göndermediğini doğruladı.

“Facebook SDK’sını kaldıracağız ve kullanıcıların tarayıcıları üzerinden Facebook ile giriş yapabilmeleri için bu özelliği yeniden yapılandıracağız. Kullanıcıların bu değişikliklerin yapılabilmesi için kullanılabilir hale geldikten sonra uygulamamızın en son sürümüne güncelleme yapması gerekecek. Bu gözetim için içtenlikle özür dileriz ve kullanıcılarımızın verilerini koruma konusunda kararlıyız. “dedi.

Zoom, dünyanın çoğunun karantina altında olması veya yer siparişlerinde sığınak olması nedeniyle popülaritesini artırdı.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

53
17 Paylaşım, 53 points

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Şaşkın Şaşkın
6
Şaşkın
başarısız başarısız
30
başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
26
Eğlenceli
İlgili İlgili
23
İlgili
Kızgın Kızgın
20
Kızgın
Çok İyi Çok İyi
16
Çok İyi
beğendim beğendim
16
beğendim
Yok Artık Yok Artık
6
Yok Artık
İğrenç İğrenç
30
İğrenç
Ertuğ Şahin

YORUMLAR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir