Yılan Saçlı “Canavar” Kadın, “Yüce” Poseidon ve “Kahraman” Perseus.

Yılan başlı canavar kadını öldüren kahraman Perseus! Asıl canavar kim?


104
20 Paylaşım, 104 points

     Adı günümüzde  gerek kitaplarda gerek filmlerde anıldığından hakkında bilgi sahibi olduğumuz Medusa,  Atina'nın ismini aldığı Tanrıça Athena'nın tapınağında yaşayan 3 kız kardeşten en küçük, en güzel olanıydı. Atina'da Medusa'nın güzelliğini duymayan tek bir insan dahi kalmamıştı. Savaş Tanrıçası olan Athena,  adına   yapılmış tapınakta yaşayan bu güzel kızı  görmüş, ondan etkilenmiş ancak kendisi kadar güzel bulmadığından görmezden gelmişti. Athena'nın aksine Poseidon, Karısının tapınağında yaşayan bu güzel kadını gördüğü andan itibaren kafasından çıkaramaz olmuş, bir  ölümlüye  aşık olduğu duyulursa  küçümseneceğinden korktuğundan aşkını(!)  Medusa'ya açmamış .Ancak o, bir Tanrıymış ; yüce ve güçlü. Neyden Çekinecekmiş?  Tapınakta Athenanın olmadığı bir anı kollayıp, Medusa ile zorla birlikte olmuş. 

 Medusa berbat bir haldeymiş. Tapındığı tanrıçasına karşı mahçup hissetse de, doğup büyüdüğü tapınakta kalmaya devam etmiş. Athena, kocasının sebep olduğu bu olayı duyunca, Medusaya korkunç bir öfke ve kin gütmeye başlayıp, onu cezalandırmaya karar vermiş;  Medusa'yı güzelim saçlarının her teli yılan, yüzü bakılamayacak kadar  çirkin ki bakabileni de anında taşa çeviren kanatlı bir Gorgon'a  dönüştürmüş. (Gorgon:  Yunan mitolojisinde  sivri dişli  yılan başlı dişi canavarlar) 

Giovanni Lorenzo Bernini – Bust of Medusa

 

 Athena, Medusayı Gorgon'a dönüştürdükten sonra dahi içindeki öfkenin dinmediğini hissediyormuş. En sonunda, Zeus ve Danae'nin oğlu Perseus'tan yardım istemeye karar vermiş. Perseus'a verdiği görev şuymuş: Medusayı öldürecek ve başını Athena'ya getirecekmiş. Bunun üzerine perseus, Hesperidler'den (  akşam perileri)  bir sırt çantası almış, Tanrılar onu çeşitli silahlarla kuşatmış. Kahraman Perseus Medusa'nın sürgün edildiği mağaraya gitmiş ve onunla hiç göz teması kurmadan tek hamlede kafasını bedeninden ayırmış. İtalyan heykel sanatçısı Benvenuto Cellini, bu olayın Heykeli yapmış hatta öyle iyi bir işçilikle yapmış ki, eseri hakkında adeta  o anın fotoğrafını çekmiş denilir. Ayrıca Perseus'un kafasının arkasına, kendi yüzünün bir kısmını işlemiştir sanatçı. Bu hareket sonucu bazı yorumcular, Cellini'ye göre  Medusayı asıl öldüren şeyin, o dönemin eril algısı olduğunu  söylüyor. Heykel, Floransa/ Signoria meydanındaki açık hava müzesinde sergilenmektedir.

Benvenuto Cellini-Perseus and Medusa

Hikayeye dönersek, Perseus Medusayı öldürdüğünde, kadının bedeninden kanatlı at Pegasus ile dev Khrysaor  doğmuş. Meğer Medusa, Poseidon'dan hamileymiş. 

Perseus, kestiği başı Athenaya götürmüş ve Athena, en sonunda huzura kavuşmuş.  Ona getireln  Medusa'nın başını kalkanına işlemiş. zamanla, bu bir gelenek haline gelmiş, kahramanların giydikleri zırhlara ve en süslü şekilde Roma İmparatorlarının zırhlarına Medusa kafası motifi işlenmeye başlamış. 

   İtalyan ressam Michelangelo Merisi da Caravaggio,  Athena' nın kalkanın üzerindeki Medusa kafasını, tıpkı Cellini'nin yaptığı gibi,  kendi yüzüyle resmetmeye karar vermiş. Bu durumda  Medusa olarak katledilen kişi sanatçının kendisi olmuştur. Caravaggio' nun kendisini öldürülen birisi olarak resmetmesi, Medusa'nın ölümden bir insan olarak payına düşeni aldığını göstermektedir. 

Caravaggio-The Head of Medusa

kaynaklar:

https://www.britannica.com/topic/Perseus-Greek-mythology

https://www.theodysseyonline.com/horrible-tale-medusa


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

104
20 Paylaşım, 104 points

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Şaşkın Şaşkın
30
Şaşkın
başarısız başarısız
20
başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
26
Eğlenceli
İlgili İlgili
13
İlgili
Kızgın Kızgın
10
Kızgın
Çok İyi Çok İyi
25
Çok İyi
beğendim beğendim
41
beğendim
Yok Artık Yok Artık
54
Yok Artık
İğrenç İğrenç
20
İğrenç
Tuğçe Demir

YORUMLAR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir