Bilim

Venüs’te Yaşam İhtimali!

Bunca zamandır yanlış gezegende arıyorduk! Beklenen haber Mars’tan değil, Venüs’ten geldi.

Geçmişte Bilim-Kurgu sayesinde hayatlarımıza giren uzay ve uzaylı temasına sahip pek çok içerik, aşırı uzak, uçuk kaçık bulunuyordu.

Yani tamam bu filmi izliyoruz da gerçekçi mi? Peh…

Bu tabu değişmeye başlasa iyi olur! Bilim, yakın zamanda büyük bir şey keşfetti!

Öncelikle şuna değinmek isterim; uzayda yaşayan insan dışı bir varlığı kafamızda akıllı, gelişmiş, tam takım bir organizma olarak görseleştirmek yanlış olacaktır. Dünya’dan farklı bir gezegende bulunan mikrop dahi, Dünya dışı yaşamın kanıtıdır ve işte geçtiğimiz günlerde bilim insanları Venüs’te buna benzer bir şeyin olma ihtimalini, FOSFİN’i buldu!

E, iyi güzel de ne bu Fosfin?

Aslında bizim için zehirli, renksiz, yanıcı bir gazdır fosfin. Doğada saf halde bulunması zor bir kimyasal bileşendir. Genelde labartuar ortamında yahut bataklık gibi habitatlarda yaşayan anoksik canlılar tarafından üretilir. Yani Fosfin, organik yaşamın biyoimzası olma özelliğine sahiptir.

Fosfin’in sırrını tam olarak çömüş de değiliz aslında. Dünya’da Fosfin var evet ancak o fosfinin kaynağı değişken. Yukarıda bahsedilen olasılığı doğuran şey, Venüs’ün fosfininin organik kaynaklı olma ihtimalidir.

Çünkü organikten uzak şekilde, jeolojik ve fotokimyasal süreçlerle de fosfin var olabiliyor. Örneğin Satürn ve Jüpiter gezegenleri de atmosferlerinde yüksek basınçta bulunan hidrojen, fosforla bağ kurup Fosfini meydana getirebiliyor. Ee, o zaman Venüs’te yaşamsal iz ihtimali az diyebilirsiniz ancak bilim insanlarını heyecanlandıran da bu!

Venüs’te hidrojen yok. Yani doğal yollarla, Hidrojen ve fosfor bir araya gelemez. Bu da, Venüs’ün üst atmosferinde bakteriyel ölçekte bir yaşamın var olabileceği ihtimalini bir hayli güçlendiriyor.

Clara Sousa Silva, uzun zaman boyunca fosfin üzerine çalışmalar yapan bir bilim insanı olarak 14 Eylül 2020 tarihinde bir bilimsel makale yayınlayarak, Venüs’te fosfin molekülünü üretebilecek yeni bir kimyasal süreç yahut  mikro düzeyde olası bir yaşam izi bulduklarını duyurdu! Tabii, ona sorarsanız ikinci ihtimal çok daha güçlü.

İnsanlık kadim zamanlardan beri bir gözünü yıldızlara dikerek nefes aldı. Çeşitli mitolojilerde sık sık gök cisimlerine yer verilirken Venüs hep önemli bir yerde oldu. Belki de en popüler mitolojide, Yunan mitolojisinde Güzellik Tanrıçası’na onun ismi verildi. Işığı pek çok insan tarafından izlendi.

Görünen o ki bu değişmeyecek. İnsanlık gelecekte de Venüs’ü izlemeye devam edecek. Pek tabii farklı umutlarla…


https://www.nytimes.com/2020/09/14/science/venus-life-clouds.html

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Most Popular

To Top

Adblock Tespit Edildi!

Web sitemiz, ziyaretçilerimize çevrimiçi reklamlar gösterilerek gerçekleştirilmektedir. Lütfen web sitemizi beyaz listeye ekleyerek bizi desteklemeyi düşünün.