Bilim

Türkiye’de Sadece Artvin’de Yetişen Bir Mantar Türü Keşfedildi

Türkiye'de Sadece Artvin'de Yetişen Bir Mantar Türü Keşfedildi

Artvin Hopa’sının tek eşsiz mantarı Türkiye’de keşfedildi. Mantar, Latince “Pluteus Anatolicus” olarak kayıtlara geçti.

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (ISUBART) Atabi Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Oğuzhan Kaygusuz, 2014 yılında Hopa Ormanı’nda hiç görülmemiş mantar türlerini fark etti. Profesör Kaygusuz 6 yıldır mantarları örnekliyor.

Dr. Henning Knudsen, Brezilya, Sao Paulo Federal Enstitüsü’nde profesördür. Dr. Nelson Menolli ve Prof.Dr.İbrahim Türkekul ile çalıştı. Araştırma sırasında Danimarka ve Brezilya’daki laboratuvarlarda incelemeler yapıldı. Keşfedilen yeni türlere benzer mantarlar üzerinde araştırmalar yapılmıştır.

“Türkiye’de 2 bin 500’ün üzerinde mantar türü yetişiyor”

Türkiye’nin biyolojik çeşitlilik açısından çok zengin bir kuşakta yer aldığını belirten Kaygusuz, “Ülkemiz Avrupa-Sibirya, Akdeniz ve İran-Turan olmak üzere 3 farklı bitki coğrafyasına özgü türlere ev sahipliği yapıyor. Türkiye’de 12 binin üzerinde bitki türü bulunuyor. Bu türlerin yüzde 30’u yani 4 binin üzerinde olanı endemik statüsünde. Buna ek olarak, Türkiye’de 2 bin 500’ün üzerinde mantar türü yetişiyor. Bu sayı her geçen gün yeni buluşlarla da artıyor. Artvin’de keşfettiğimiz ‘Pluteus Anatolicus’ ile bunlara bir yenisi daha eklendi” dedi.

Kaynak: t24.com.tr

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!

Heyecanlı
0
Beğendim
0
Sevdim
0
Emin Değilim
0
Anlamsız
0

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir