Tanrılar Kralı Zeus’un Hikayesi

Mitoloji deyince akla gelen ilk isimlerden, Yunan Mitolojisinin olmazsa olmaz ismi Zeus...


40
16 Paylaşım, 40 points

Mitlere merak salıp araştırmaya koyulan mitolojiseverlerin şüphesiz en çok karşısına çıkan ismi Zeus'tur. Birilerinin kocası, babası, sevgilisi, kardeşi hep Zeus çıkar. Peki kimdir bu Zeus? Tanrısal güçlerin ona sağladığı doğaüstü yetenekleri bir kenara bırakırsak aslında oldukça ilkel ve insani güdülerle hareket ettiğini görebiliriz. Öyle ki bu tanrısal güçlerini üremek uğruna kötü kullandığını da sıkça görürüz. Belki yarı tanrıların doğmasına sebep olduğu için kendisine teşekkür etmeliyiz çünkü o olmasaydı Yunan Mitolojisi bir hayli ince olurdu 🙂

Romalıların "Jüpiter" dediği Tanrılar Kralı Zeusumuz, şimşeklerin ve gök gürültüsünün tanrısıdır. Kudretini ve gücünü görüp ondan korkmak için gökyüzüne bakmanız yeterlidir.

Yaşamını borçlu olduğu kişi Tanrıça annesi Rhea'dır esasında. Kronos zamanında babasına karşı gelerek onu yenmiştir ve aynısının kendisinin de başına geleceğini düşünerek çocuklarını yok etmek istemiştir. Böylece babası diğer 5 kardeşini yutmuştur ve Rhea altıncı çocuğunun da diğerlerinin kaderini paylaşmasını istemediği için Girit'te bir mağaraya kaçarak oğlunu burda doğurur. Kronos ise bir beze sarılmış büyük bir taşı yutarak, kendisine karşı ayaklanacağını düşündüğü çocuklarını ortadan kaldırdığını düşünmüştür.

Mağarada Zeus'u keçi sütüyle besleyen Amaltheia adında bir orman perisi vardır. Sütüyle beslendiği keçinin de Güneş Tanrısı olan Helios'tan doğmuş, ürkünç görüntüsüyle Titanları bile korkutabilen bir keçi olduğu söylenir. Bu doğuma çok sevinen savaşçılar kılıçlarıyla çıkardığı seslerle bebek ağlama seslerini gizler. 

Babasının midesindeki kardeşlerini çıkarmak isteyen Zeus, büyüdüğünde Kronosla savaşa girer. Güçlenmek için Ölüler Ülkesinde Kronos tarafından esir olan Kykloplar ile Hekatonkheirleri serbest bıraktı ve kendi safında babasına karşı savaştı. Kykloplar ise buna karşılık ona yıldırımları ve şimşekleri verdi. 

Babasını yenen Zeus kardeşlerini kurtardı ve bir görev dağılımı yaptı. Denizleri kardeşi Poseidon, yer altını Hades ve gökleri ise kendi aldı. Böylece Olympos Tanrıları oldular.

Nihai hedefine ulaşan Zeus için artık kendi hayatı başladı diyebiliriz. Baş tanrıça Herayla olan evliliğinin tek olduğu bilinse de başka tanrıça veya ölümlülerle de pek çok birlikteliği olmuştur. Sırasıyla en bilinen isimler : Hera, Metis, Themis, Dione, Eurynome, Leto, Demeter, Alkmene, Antiope, Callisto, Danae, Aegina, Europa, Io, Leda, Persephone, Ganymedes (Ganymedes erkektir).

Ancak ne yazık ki bu birlikteliklerin pek hoş olduğunu söyleyemiz. Çünkü Zeus birlikte olmak istediği kişilere farklı gözükmek için tanrısal güçlerini kullanarak kılık değiştirmiştir. Hatta bazı kaynaklarda Zeus'un çirkin bir ısrarla da birlikteliklerini gerçekleştirdiği söylenir…

Hera ve Zeus'un evliliğinde dikkat çeken şeylerden biri de kadın ve erkek rollerinde en kötü özellikleri yansıtmalarıdır. Zeus'un bencil, aldatan, kendi çıkarları için hareket eden, kibirli tavrı ve Hera'nın kıskanç, kötücül tavırlarıyla karşılaşıyoruz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

40
16 Paylaşım, 40 points

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Şaşkın Şaşkın
3
Şaşkın
başarısız başarısız
26
başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
23
Eğlenceli
İlgili İlgili
20
İlgili
Kızgın Kızgın
16
Kızgın
Çok İyi Çok İyi
16
Çok İyi
beğendim beğendim
12
beğendim
Yok Artık Yok Artık
5
Yok Artık
İğrenç İğrenç
26
İğrenç
Eslem

YORUMLAR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir