GenelİnternetSektörelUzay

SpaceX 60 Yeni Starlink Uydusu Fırlattı

SpaceX, Starlink isimli projesi kapsamında uzaydan internet hizmeti verecek olan 60 uyduyu daha uzaya fırlattı. Şirket bu fırlatmayla 2021 yılındaki beşinci, toplamda ise 20. kez Starlink uydusunu yörüngeye yerleştirmiş oldu.

Bu yılın başlarında SpaceX, starlink erişimini mevcut veya planlanan bir servis alanındaki herkese, iade edilebilir bir ön teminatla ön sipariş rezervasyon sistemi aracılığıyla açtı. Şirket, takımyıldızını dünyanın çok daha büyük bir bölümünde müşterilere hizmet edebilecek noktaya getirmek için 2021 boyunca bunun gibi lansmanlara devam etmeyi hedefliyor. SpaceX COO’su ve Başkanı Gwynne Shotwell daha önce şirketin yaklaşık 1.200 uydudan oluşan bir takımyıldızı boyutunda dünyanın büyük bir kısmında kapsama alanına sahip olmasını beklediğini, ancak şirketin ağ kapasitesini ve hızını tam olarak oluşturmak için 30.000’den fazla fırlatmayı planladığını söylemişti.

SpaceX, Falcon 9 fırlatıcısıyla Starlink’te iyi bir ilerleme kaydetse de, takımyıldızının büyümesinin önemli bir sürücüsü olarak Starship’i de bekliyor. SpaceX’in şu anda Güney Teksas’ta geliştirilmekte olan yeni nesil fırlatma aracı Starship, yörüngeye aynı anda 400 Starlink uydusu teslim edebilecek ve aynı zamanda tam yeniden kullanılabilirlik ve hızlı dönüş düşünülerek tasarlanıyor.

SpaceX 60 Yeni Starlink Uydusu Fırlattı

SpaceX 60 Yeni Starlink Uydusu Fırlattı

Görev başına altı kattan fazla uydu fırlatma yeteneği, SpaceX’e Starlink ağını konuşlandırma hızı ve çabanın genel maliyeti açısından çok yardımcı olacaktır – Starlink’in genel satın alınabilirliği hakkındaki maliyet tahminlerinin yüksek hacimli bir üretim roketi haline geldiğinde doğruya yakın olduğunu varsayarsak. Bu kesinlikle en az birkaç yıl sonra, ancak SpaceX Çarşamba günü bunu gerçekleştirme şansı için iyi bir kilometre taşı işaret etti.

Şirketin en son Starship prototipi Çarşamba günü, SpaceX’in Boca Chica, Teksas geliştirme sahasından havalanarak ve bir “flop” manevrası yapmadan önce yaklaşık 32.000 feet’e uçarak ve daha sonra yumuşak bir dikey iniş için kendini yeniden yönlendirerek bugüne kadarki en başarılı test lansmanını gerçekleştirdi. Test roketi de 10 dakikadan biraz daha az bir süre ped üzerinde oturduktan sonra patladı, ancak bu muhteşem sona rağmen, test SpaceX’in Starship’i gerçeğe dönüştürmek için ihtiyaç duyduğu temel mühendislik çalışmalarının çoğunu kanıtladı.

Starlink çok, çok yıllık bir çabadır, bu nedenle Starship yüksek hacimli üretim ve uçuştan birkaç yıl uzakta olsa bile, proje geneli üzerinde hala önemli bir etkiye sahip olmalıdır. Ve Starlink, faaliyete geçtikten ve tamamen devreye alındıktan sonra düzenli bakım gerektirecektir – ağdaki bireysel uydular, işlerin sorunsuz bir şekilde devam etmesi için düzenli değiştirmelerle birlikte en fazla beş yıla kadar çalışacak şekilde tasarlanmıştır.

Kaynak: techcrunch.com

 

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!

Heyecanlı
1
Beğendim
1
Sevdim
1
Emin Değilim
0
Anlamsız
0

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir