PEKİ NORMAL NE?

Hadi biraz kafanızı karıştırayım!


21
12 Paylaşım, 21 points

Sizce normal nedir? Aslında son yarım yüzyılda üzerinde ciddi bir şekilde çalışılmasına rağmen tam cevap bulamadığımız bir kavram normal. Yaygın olarak şu şekilde yorumlarız: ‘Çoğunluk neyse Normal O’dur.’ Çünkü bu etiketleme için çok kolay bir yoldur. Hayatımızın çoğunda yaşantımıza, fikirlerimize uymayan her şeyi kolaylıkla anormal olarak etiketleriz. Peki siz ne düşünüyorsunuz? Gerçekten bu böyle midir?

Bir davranışın normal yada anormal olarak değerlendirebilmek için aslında topluma ve çoğunluğa ihtiyaç vardır? Çünkü bazen yalnız olarak yaptığımızda sorun teşkil etmediğini düşündüğünüz davranışlar, toplum karşısında garip karşılanabilir. Ama burada sorun şu ki normal diye kabul ettiğimiz kavramlar dünyanın başka yerinde normal olmayabilir.

Freud normali tanımlarken iki kavramdan bahseder: sevme ve üretme. Sevebilen ve üretebilen insan ve toplum sağlıklı yani normaldir. Ama hayatımızda kabul gören her kavramı bu kriterlerle değerlendirmeyiz. O halde aslında önce normali sınamaya toplumdan başlamamız lazım yada evrensel bir normal aramalıyız. Her insan için aynı yada yakın olabilecek şeyler. Çünkü aslında hiçkimse tamamen normal yada anormal değildir. Belki de herkes %25 hasta yani anormaldir. Fakat bu tutarsızlık, aşırılık, uygunsuzluk, veya yetersizlik kendimizi ve çevremizi etkilemeye başladığı zaman müdahale etme gereği duymalıyız. (Psikolojik sorunlarda olduğu gibi) 

İşte normal dışı diye tanımladığımız anormallik çok kolay görünen kocaman bir karmaşadan ibarettir ama çok şükür kültür, din, vb. gibi bazı normlar var ki en azından biraz farkında olabiliyoruz beraber yaşadığımız insanları ve bizi rahatsız edebilecek şeyleri.

Normal’in bir süreç olduğu bilindiği için size verebileceğim en kısa yol etkileşimde olduğu için bir normali takip etmek ve anormallikten kendimizi geri tutmak. Ama dikkatli olun bahsettiğim herkes gibi olmak değil.??? PEKİ O ZAMAN NE ?


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

21
12 Paylaşım, 21 points

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Şaşkın Şaşkın
7
Şaşkın
başarısız başarısız
30
başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
26
Eğlenceli
İlgili İlgili
23
İlgili
Kızgın Kızgın
20
Kızgın
Çok İyi Çok İyi
20
Çok İyi
beğendim beğendim
15
beğendim
Yok Artık Yok Artık
6
Yok Artık
İğrenç İğrenç
30
İğrenç

YORUMLAR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir