Parmak İzi Engelleme ile Firefox 72 Çıktı, Gizli Bildirim İstemleri

Mozilla resmi olarak Windows, Mac ve Linux için Firefox 72'yi yayınladı. Varsayılan olarak gizli tarayıcı bildirim istemleri ve parmak izi engelleme özelliği geldi.


1
1 Paylaşım, 1 point

Firefox 72’nin çıkmasıyla birlikte, Firefox’un diğer geliştirme dalları da bir versiyona yükseldi. Bu Firefox Beta’yı 73 sürümüne ve Nightly derlemeleri de 74 sürümüne getirir.

Gelişmiş İzleme Koruması varsayılan olarak parmak izlerini engeller

Firefox 72’nin Gelişmiş İzleme Koruması artık varsayılan olarak bilinen parmak izi komut dosyalarını engelleyecek.

Parmak izleri, bir şirketin sizi çerezleri izlemek yerine bilgisayarınızın özelliklerine göre izlemesini sağlayan bir izleme yöntemidir.

Bu sürümle, Gelişmiş İzleme Koruması, Standart  ayar altında bu tür izleme komut dosyalarını otomatik olarak engelleyecektir  .

Firefox 72, parmak izine katıldığı bilinen şirketlere yönelik tüm üçüncü taraf isteklerini engelleyerek kullanıcıları parmak izine karşı korur. Bu, bu tarafların bir kullanıcının cihazının özelliklerini JavaScript kullanarak denetleyebilmelerini engeller. Firefox’un bir blog yayınında yaptığı duyuruda, kullanıcının IP adresi veya kullanıcı aracısı başlığı gibi ağ istekleri aracılığıyla ortaya konuldu.

Firefox şimdi tarayıcı bildirim istemlerini gizliyor

Web’de gezinirken daha can sıkıcı deneyimlerden biri, siz onaylayana kadar kaybolmayacak tarayıcı bildirimi abonelik istemleri gösteriliyor.

Firefox 72 ile Mozilla artık bu bildirim aboneliği istemlerini göstermeyecek ve bunun yerine sitenin tarayıcı abonelikleri sunduğunu belirtmek için adres çubuğunda küçük bir sohbet balonu görüntüleyecektir.

Bir kullanıcı abone olmak istiyorsa, bildirim iletişim kutusunu görmek için sohbet balonuna tıklayabilir.

Mozilla’nın Firefox için Güvenlik Önerileri sayfası, bu sürümün 5’i ‘Yüksek’, 5’i ‘Orta’ ve biri ‘Düşük’ olmak üzere 11 güvenlik açığını giderdiğini belirtmektedir.

Beş ‘Yüksek’ güvenlik açığından dördü, saldırganlar tarafından rastgele kod yürütülmesine neden olan özel hazırlanmış sayfalar oluşturmak için kullanılabileceklerini belirtir. 

Geliştirici değişiklikleri:

Firefox 72, geliştiriciler için aşağıdaki geliştirmeleri içerir:

  • Hata Ayıklayıcı İzleme Noktaları  , geliştiricilerin bir uygulama aracılığıyla veri akışını daha kolay izleyebilmeleri için nesne özelliklerine erişimi ve yazmaları gözlemlemelerini sağlar.
  • Firefox artık Duyarlı Tasarım Modunda meta görünümün simülasyonunu destekliyor.

Kaynak: https://www.bleepingcomputer.com/news/software/firefox-72-out-with-fingerprinter-blocking-hidden-notification-prompts/


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

1
1 Paylaşım, 1 point

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Şaşkın Şaşkın
14
Şaşkın
başarısız başarısız
3
başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
33
Eğlenceli
İlgili İlgili
30
İlgili
Kızgın Kızgın
26
Kızgın
Çok İyi Çok İyi
24
Çok İyi
beğendim beğendim
20
beğendim
Yok Artık Yok Artık
13
Yok Artık
İğrenç İğrenç
3
İğrenç
Ertuğ Şahin

YORUMLAR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir