ORTAKARAR STRES

Hayatımızla iç içe olan stressle başa çıkmak için yapılabilecek çok şey var.


21
13 Paylaşım, 21 points

   Bakın size sizden bahsedeceğim. Koronavirüs ortaya çıktığında beli huzursuz uykular, asabilik, küçük şeyleri unutmaya ya da dışlanmış gibi hissetmeye başladınız mı? Eğer cevabınız evet ise aslında sadece fazla strestenmiş olabilirsiniz. 

Stres hayatta kalmamızı sağlayan bir faktördür. Yani her zaman kötü sonuçlar doğurmaz mesela spor müsabakaları ya da zamana karşı yarışılan sınavlarda. Bu zamanlarda ortakarar bir stres eğrisi bize enerji verip daha başarılı olmamızı sağlamaktadır. Fakat sürekli stres beynin yapısını ve işleyişini kalıtımımızı etkileyecek şekilde değiştirebilmektedir. 

HPA axis’in aktivasyonunun artması kortizolu etkilemektedir. Korku mahali olan Amigdala’nın da aktivesine bağlı olarak sinirsel bağlantılar artacak ve hipokampüs uyarılacaktır. Bu uyarılma öğrenme, anılar ve stres kontrolü sağlayan elektrik sinyallerini zayıflatacaktır. Günlük stresimiz arttığında bu durumu kontrol altına alamazsak bu ileriki nesil için için bile büyük risk oluşturur bu durum farelerle yapılan bir deneyde de kanıtlanmıştır. Bu deney anne farenin hamileyken hissettiği stres (beslenmeye bağlı) yavru fareye aktarılıp onun strese karşı hassas olmasına ve çabuk etkilenmesine sebep olduğunu ortaya koymuştur. Bu da demek oluyor ki şu an stresimizle başa çıkamazsak ileride daha az konsantrasyona sahip, karar alma ve sosyal iletişim becerisi düşük bireylerin oranının yoğunlukta olduğu bir grup oluşacaktır. 

Hali hazırda da bireylerde strese bağlı olarak ortaya çıkabilecek sinaptik bağlantı kaybı Alzheimer’a kadar götürebilmektedir. Ama çok karamsar bir tablo çizmeyelim çünkü beynim bağlantılarını artıracak ve beynin işlevselliğini güçlendirebileceğimiz bir çok yöntem vardır . Bunlardan en etkilisi derin nefes almayı ve çevremizi fark etmeyi içeren egzersiz ve meditatif hareketler ve duyguların kontrollü dışa vurumuna yardımcı olan günlük tutma ve sanatla uğraşmadır. Bu gibi güçlü silahlarımız, stresimizi azaltıp kortizolun beynimize zarar vermesini engellemek ve şu an yapmak istemediğimiz okumalarımızı (isteksizlik ve değişken ruh hali) sağlayamadığımız konsantrasyonumuzu geri kazanmamıza yardımcı olacaktır. 


            Geri dönüşü varken bununla başa çıkalım ki yarınlarımız daha aydınlık ve sağlıklı olsun.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

21
13 Paylaşım, 21 points

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Şaşkın Şaşkın
10
Şaşkın
başarısız başarısız
33
başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
31
Eğlenceli
İlgili İlgili
27
İlgili
Kızgın Kızgın
23
Kızgın
Çok İyi Çok İyi
34
Çok İyi
beğendim beğendim
23
beğendim
Yok Artık Yok Artık
10
Yok Artık
İğrenç İğrenç
33
İğrenç

YORUMLAR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir