BilimUzay

NASA Ve ESA Uyduları, Etna Patlamasının Çarpıcı Görüntülerini Yakaladı

NASA Ve ESA Uyduları, Etna Patlamasının Çarpıcı Görüntülerini Yakaladı

NASA’nın açıklamasına göre, son patlama görsel bir şölen idi ve çevreye büyük zarar vermedi.

İtalya’daki ünlü Etna Yanardağı, Şubat ayı ortasında yeniden faaliyete geçti. Uzaydan gelen şiddetli patlamayı NASA (NASA) ve ESA (Avrupa Uzay Ajansı) uyduları görüntüledi. Volkanın son faaliyeti 16 Şubat’ta başladı ve tarih boyunca çok sayıda patlamaya tanık oldu. Ardından 18 Şubat ve 20-23 Şubat tarihlerinde bir dizi patlama meydana geldi.

ESA açıklamasında 16 Şubat’taki patlamanın çok güçlü olduğuna işaret edildi. Açıklamaya göre, gökyüzüne dökülen lav 700 metre yüksekliğe ulaştı.

NASA’nın uydu görüntüleriyle yaptığı açıklamada, İtalya’daki Ulusal Jeofizik ve Volkanoloji Enstitüsü’nden Marco Neri’nin görüşleri yer aldı. Neri, yanardağdaki son faaliyetin “güneydoğu kraterinin tarihindeki en şiddetli patlamalardan biri” olduğunu söyledi.

18 Şubat’ta, Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) Landsat 8 uydusu ve Amerika Birleşik Devletleri Jeoloji Araştırması, yanardağ-lav yüzeyindeki sıcak alanın konumunu göstermek için renkli bir görüntü sağlamak için kızılötesi verileri kullandı.

Yine 18 Şubat’ta, ESA’nın iki uydusundan oluşan Copernicus Outpost 2 misyonu da bir patlama gözlemledi. Lavın parlak turuncu ve kırmızı fotoğraflarını çekmek için kızılötesi görüntüleme teknolojisini kullandı.

Bu fotoğraf 18 Şubat’ta Dünya’yı iki farklı yörüngede (ESA) gözlemleyen uydulardan oluşan Copernicus Outpost 2 görevi tarafından çekildi.

Birkaç gün sonra, 23 Şubat’ta Etna yeniden enerjilendirildiğinde, bu kez Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’nin NOAA-20 uydusu yanardağdaki bulutları vurgulayan bir fotoğraf çekti.

NOAA-20 uydusu tarafından yakalanan duman bulutu (Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi)

NASA’nın açıklamasına göre, son zamanlarda yaşanan bu patlamalar göz alıcı olsa da, çevreye önemli bir zarar vermedi. Aksine, insan faaliyetlerine küçük zararlar verdi. Örneğin Etna Dağı’nın külleri Catania Havalimanı’nın bir süre kapanmasına neden oldu. Sicilyalılar gökten düşen külleri ve kayaları da temizlemelidir.

Kaynak:www.indyturk.com

 

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!

Heyecanlı
0
Beğendim
0
Sevdim
0
Emin Değilim
0
Anlamsız
0

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir