Mitolojinin Gizemli Kadını : Medea

Mitolojinin en aykırı, çarpıcı ve güçlü karakterlerinden biri olan Medea'nın öyküsü...


45
16 Paylaşım, 45 points

Gücünü, su tanrısı Poseidon ve Güneş tanrısı Helios’tan alan Kolchis kralı Aietes’in büyücü kızı Medea, annesi ile halasından bitkilerin şifacılığını ve simyayı öğrenmiştir. Antik dünyanın en büyük şifacısı ve zehir yapım ustasıdır. 

İlk olarak Jason ve Argonautlar hikayesinde karşılaştığımız bu karakter, ünlü tragedya yazarları Euripides ve Seneca’nın oyunlarında da yer alır.

İntikam uğruna çocuklarını öldürdüğü bilinen Medea’nın hikayesi ise şöyle :                          

İolkos kralının oğlu Jason’un tahtı amcası tarafından elinden alınmıştır ve tahtını geri almak istemektedir. Amcası Pelias, Altın Post’u bulup getirirse tahtı tekrar geri vereceğini söyler. Kolchis’e gidip altın postu getirmeye karar verir ve hazırlıklara başlar. Argos Usta’nın yaptığı gemiyle Herakles, Castor ve Pollux, Orfeus gibi isimlerle çıktığı yolculuk sonunda Kolchis’e ulaşan Jason ve Argonautlar savaşmayı beklerken oldukça iyi karşılanırlar. Kolchis Kralı Aietes savaşmak yerine Jason’a asla başaramayacağını düşündüğü bazı görevler verir. Bu görevlerden biri ejderhanın dişlerini söküp tarlalara gömerek yenilmez savaşçılar yaratmaktır. Büyücü prenses Medea’dan yardım alarak bu görevlerin üstesinden gelen Jason, bu yardımlar karşılığında ona evlilik sözü vermiştir. Ancak babası Kral Aietes, kızının evlenmesini de altın postu vermeyi de kabul etmez. Böylece altın postu çalan Jason ve Medea kaçarlar.

İolkos’a dönen Jason, altın postu amcasına verse de, Pelias tahtı geri vermek istemez. Burada Medea ile Jason amcasını öldürme planı yapar. Kaynar bir kazana attığı koçları gençleştirerek kuzuya çevirebildiğini gösteren Medea, aynısını Pelias’ın kızlarının da bunu babaları için yapmak isteyeceğini bilir. Ancak güçleri olmadığı için bu oyun sonucunda Kral Pelias’ın kızları onun haşlanarak ölmesine sebep olur. Tahta, Pelias’ın oğullarının geçmesiyle yine istedikleri gücü elde edemeyen Medea ve Jason, İolkos’tan sürgün edilirler. En sonunda Korinthos’a kaçan ikili, Kral Kreon tarafından oldukça iyi karşılanırlar. Bu süreçte iki çocukları olmuş ve Jason, Medea’dan sıkılmıştır artık. Bu nedenle, Kral Kreon’ın kızı Kreuse ile evlenmeye karar verir. Medea, bu olanlar üzerine güçleriyle Kreuse’ye onu giydiğinde yakacak bir elbise yapıp gönderir. Önce Kreuse’yi sonra da babasını yaptığı büyülerle öldüren Medea, yine de Jason’a yeteri kadar acı vermediğini düşünerek çocuklarını da öldürür. Kocasına “Çocuklarımızın katili ben değil, yeni evlendiğin gelin.” der ve çocukların ölülerini gösterdikten sonraysa Kolchis’e geri döner.

Krallara yaptığı oyunlarla ve yeteneğiyle baş kaldıran Medea’nın hikayesinde anneliği reddedişi ve ataerkil toplum yapısına karşı çıkması onu kötü ve aykırı kadın yapar. 

Euripides ve Seneca’nın ele alış biçimleriyle farklı bir kimliğe bürünür. Euripides’in Medea’sı erkek egemen Atina devletinin karşısında yıkıcı ve düzen bozucudur ancak aşkı yüzünden kıskanç bir kadın figürü olarak tanımlanır. Seneca ise daha insani ve aşık bir tablo çizer. Kıskançlığı yüzünden intikam almak isteyip cinayet işlemeyi göze alan, kendinden olan çocukları reddeden Medea, onun hikayesinde gizemlidir. Kendine bahşedilen güçleri, babasının iktidarı için değil de aşık olduğu adam için kullanabilecek kadar gözü karadır. Öyle ki, onun için baba yurdunu terk etmiştir. Her şeye rağmen yapayalnız kalan Medea, hiç çekinmeden çocuklarını öldürerek “katil” anneye dönüşmüştür. Onu sıra dışı ve korkutucu kılan da budur. Erkek egemen iktidara hizmet etmesi beklenen gücünü ve soyunun devamını sağlayacak çocuklarını, ihanete uğradığında intikam uğruna katletmesi çılgınlığını ve geldiği yerde karşılaştığı yabancaşma hissini anlatır.

Büyük bir bölümü Kapadokya’da çekilen 1969 yapımlı Medea filmi ise Pier Paolo Pasolini gözünden farklı bir bakış açısı sunuyor.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

45
16 Paylaşım, 45 points

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Şaşkın Şaşkın
27
Şaşkın
başarısız başarısız
16
başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
13
Eğlenceli
İlgili İlgili
14
İlgili
Kızgın Kızgın
6
Kızgın
Çok İyi Çok İyi
6
Çok İyi
beğendim beğendim
36
beğendim
Yok Artık Yok Artık
27
Yok Artık
İğrenç İğrenç
16
İğrenç
Eslem

YORUMLAR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir