Kötülüğün Dünya’ya Yayılışı: Pandora’nın Kutusu


4
1 Paylaşım, 4 points

Yunan mitolojisine göre insanları yaratan kişi Prometheus adlı bir Titan’dır. İnsanlara kil ve su ile şekil verdikten sonra, yaşam üflemiştir. Bazı kaynaklara göre ise, onlara hayat veren kişi Athena’dır.

Prometheus, Olimpos Dağı’na her çıkışında, herkesin her zaman ateş başında toplandığını fark eder. Orayı yuva yapan ve onları bir arada tutan varlığın ateş olduğunu düşünür.  Bu sebeple, insanlara da ateşi armağan ederek onların da bu huzuru yaşamasını ister. Gel gelelim, Zeus bunu asla kabul etmez. İnsanlara ateş verildiği zaman kendilerini ölümsüzler kadar güçlü hissedeceklerini ve dünyayı ele geçireceklerini düşünür.  

Yine de Prometheus, ateşi insanlara vermeye kararlıdır. Gizli bir şekilde yuva ocağından kızgın kömürler çalar ve bunları rezenenin boş sapına yerleştirerek insanlara ulaştırır. Bu olay üzerine Zeus, oldukça öfkelenir ve Prometheus’un bu yaptığını cezasız bırakmaz. Onu, Kafkas Dağları’ndaki kayalıklara zincirler. Zeus’un kutsal hayvanı olan bir kartal, her gün gelerek Prometheus’un karnını deşerek karaciğerini yemeye başlar. Ertesi gün, karaciğer kendini yenilemiş olur. Bu işkence uzun yıllar boyunca devam eder.

 Zincire Vurulmuş Prometheus

Zeus, sadece Prometheus’u değil, insanları da cezalandırmak ister. Prometheus’un kardeşi olan Epimetheus’a defalarca armağan gönderir. Bu hediyelerden önce, Prometheus, kardeşini Zeus’un yapacakları konusunda uyarmıştır. Bu sebeple hediyelerin hiçbirini kabul etmez.

Hediyelerin geri çevrilip durduğunu fark eden Afrodit, erkeklerin asla reddedemeyeceği bir fikir sunar. Eğer Epimetheus’a bir kadın armağan edilirse, onu kabul edecektir. Böylelikle Tanrı ve Tanrıçalar birleşerek muhteşem kadını oluştururlar. Zeus, Hephaistos’a kil ve sudan en baştan bir kadın yaratmasını ister. Athena, kadına zeka ve merak duygusunu yerleştirir, Afrodit kadına karşı konulmaz bir güzellik verir, Hermes ise kadına kandırma yetisi verir ve ona Pandora ismini verirler. Bu isim “Tanrılar Armağanı” anlamını taşımaktadır. Birçok kaynağa göre,  Pandora, yaratılan ilk kadındır.

Pandora, Tanrılar tarafından Epimetheus’a gönderilir. Gerçekten de yaratılan bu kadına Epimetheus aşık olur ve onunla evlenir. Daha sonrasında Tanrılar Pandora’ya bir kutu gönderir. Bir diğer rivayete göre ise, bu bir kutu değil kavanozdur. “Pandora’nın Kutusu” kalıplaşmış bir tamlama olduğu için biz kutu olarak devam edelim. Bu kutunun içerisine Zeus, milyonlarca iblis tıkamıştır. Epimetheus, Pandora’yı kutuyu açmaması konusunda uyarsa da, kararı ona bırakmıştır. İçinde merak duygusu olan Pandora, kutuyu açmak için büyük bir istek duymaktadır. Bu merak onu yiyip bitirdiği için en sonunda kutuyu açar ve böylelikle milyonlarca kötülük (açlık, salgın hastalıklar vb.) yeryüzüne dağılır. Kutunun dibinde ise tek bir ruh kalmıştır. Bu umudun ruhu Elpis’dir. Elpis, iyi bir ruhtur ve insanlar onun sayesinde asla pes etmezler ve her zaman ne kadar acı çekse de son bulacağına inanırlar. Umutları bitmediği sürece kendilerini asla öldürmezler.

Eski günlerde yazarlar, kadınları bu sebeple hep suçlamışlardır. Aynı Adem ile Havva’nın hikayesi gibi. Yine de burada Pandora’nın bir suçu yoktur. İçinde merakla yaratılmıştır ve yaratılmasının asıl amacı o kutuyu açmasıdır.

Kaynaklar:
https://okuryazarim.com/pandora-tanrilar-armagani/
https://www.makaleler.com/pandoranin-kutusu-efsanesi
Rick Riordan- Percy Jackson ve Yunan Tanrıları


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

4
1 Paylaşım, 4 points

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Şaşkın Şaşkın
33
Şaşkın
başarısız başarısız
23
başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
20
Eğlenceli
İlgili İlgili
16
İlgili
Kızgın Kızgın
13
Kızgın
Çok İyi Çok İyi
12
Çok İyi
beğendim beğendim
10
beğendim
Yok Artık Yok Artık
35
Yok Artık
İğrenç İğrenç
23
İğrenç
Alev Ateş

YORUMLAR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir