Korona Virüsle Savaşmak İçin Dünyanın En Hızlı Süper Bilgisayarı

Dünyanın en hızlı süper bilgisayarı, proteinleri katlamak için ev bilgisayarlarında boş zaman ödünç veren gönüllülerden yaratıldı.


80
19 Paylaşım, 80 points

Bu, koronavirüsle mücadelede enstrümanı kanıtlayabilecek bilimsel bir görev.

Dağıtılmış bilgi işlem çalışmasını yürüten kuruluş olan Folding @ Home’a göre, ağın toplam gücü 25 Mart’ta saniyede 1.000.000.000.000.000.000 işlem – veya bir “exaflop” – kırdı.

Bu, onu ABD’nin Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı’nda bilimsel araştırmalar için kullanılan mevcut dünyanın en hızlı geleneksel süper bilgisayarı IBM Zirvesi’nden altı kat daha güçlü hale getirdi. Pazartesi günü, ağın neredeyse 1 milyon yeni üyesi sayesinde, 2.4 exaflop’luk yeni bir rekorun, ilk 500 geleneksel süper bilgisayarın bir araya gelmesinden daha hızlı olduğu iki kattan fazla arttı.

Atılım, Folding @ Home projesine destekte büyük bir artış olduğunu yansıtıyor. Destekleyiciler, ev bilgisayarlarında basit bir yazılım parçası çalıştırırlar ve bu da proteinlerin fiziksel yapısını belirlemeye yardımcı olmak için küçük görevleri indirir ve gerçekleştirir.

Tüm karmaşık proteinler, 3B şekiller oluşturmak için karmaşık – ancak öngörülebilir – şekilde katlanmış bir veya daha fazla amino asit dizesinden yapılır. Bu öngörülebilir kuralları uygulayarak, bir ev bilgisayarı bile katlama hesaplamaları yapabilir ve milyonlarca ev bilgisayarı aynı anda yazılımı çalıştırdığında, toplam ağ geleneksel süper bilgisayarlardan çok daha uzak olabilir.

Mart ayında Folding @ Home , Covid-19 ile ilgili, katkıda bulunanların Sars-CoV-2’yi (Covid-19’a neden olan virüs) oluşturan proteinlerin dinamiklerini simüle etmeye çalışmasını sağlayacak yeni bir dizi görev duyurdu. hastalıklarla mücadele için ilaç beklentileri.

Zaten karşılığını veriyor. Çabalardan biri Sars-CoV-2’nin insan hücrelerini istila etmek için kullandığı “başak” proteinine odaklanmak, diyor çabaları koordine eden araştırmacılar Greg Bowman. “Spike’nın, sonuçta bir insan hücresini bağlayan arayüzü ortaya çıkarmak için dramatik bir açılış hareketinden geçmesi gerektiği iyi biliniyor. Ani yükselişin nasıl açıldığını anlamak… son derece yararlı olabilir. Yol boyunca atılan her adım potansiyel olarak terapötiklerle hedeflenebilir.

Kaynak: https://www.theguardian.com/technology/2020/apr/15/volunteers-create-worlds-fastest-supercomputer-to-combat-coronavirus


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

80
19 Paylaşım, 80 points

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Şaşkın Şaşkın
10
Şaşkın
başarısız başarısız
33
başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
30
Eğlenceli
İlgili İlgili
26
İlgili
Kızgın Kızgın
23
Kızgın
Çok İyi Çok İyi
23
Çok İyi
beğendim beğendim
18
beğendim
Yok Artık Yok Artık
12
Yok Artık
İğrenç İğrenç
33
İğrenç
Ertuğ Şahin

YORUMLAR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir