Kendinizi Daha İyi Tanımanın 10 Yolu

Mutlu olmanın yolu kendinizi tanımaktan geçiyor. İhtiyacınız olan tek şey olumlu bir bakış açısıyla oluşturulmuş akıllıca bir plan.


50
17 Paylaşım, 50 points

Kendinizi Daha İyi Tanımanın 10 Yolu

Şu ana kadar yüzlerce insanla tanıştınız, onların düşüncelerini, hayatını dinlediniz. Ama siz kendinizi yeterince iyi tanıyor musunuz? Neyi sevdiğinizden emin değilsiniz ya da mutlu olmak için daha fazlasına mı ihtiyacınız var? Aslında başınıza gelen her olayda beyniniz size bir mesaj vermek istiyor. Bugün henüz ortaya çıkarmadığınız bir yeteneğinizi keşfedeceksiniz. İşte kendinizi bulmanızı sağlayacak 10 harika yöntem!

1) Gün içinde yapmayı sevdiğiniz 10 şeyi yazın

Bu yemek yapmak, dans etmek, kedinizle oynamak gibi her şey olabilir. Aklınıza gelen ilk 10 şeyi yazın ve her gün bunları yapmaya özen gösterin.

2) Her boş vaktinizde hiç denemediğiniz bir şey yapın

Kendinize her gün yeni bir hedef belirleyin. Pinterest bu konuda araştırma yapmanız için harika bir mekan. Örneğin; Arkadaşlarınızla birlikte yakın bir şehre kamp yapmaya ya da pek dinlemediğiniz tarzda bir müzik konserine gidebilirsiniz. Belkide ön yargıyla yaklaşıp gitmediğiniz bir etkinlik hoşunuza gidecek. Pinterest’te paylaşılan To Do List’leri inceleyin ve hemen kendinize bir görev verin.

3) Konfor alanınızdan çıkın

Her gün aynı yerde aynı şeyleri yaparak hayatınızın değişmesini bekleyemezsiniz. Seyahat etmek yeni insanlarla tanışmak, yeni deneyimler kazanmak, bakış açınızı genişletmek ve dil öğrenmek için harika! Eğer Lise veya Üniversite öğrencisiyseniz Erasmus, EVS, ESC gibi öğrenci değişim programlarına mutlaka katılmalısınız. Okul ya da gönderen kuruluş sizin masraflarınızın büyük bir miktarını karşılıyor. Work and Travel’da yine çok popüler olan seçeneklerden. Amerika’da garsonluk, bebek bakıcılığı gibi meslekler yaparak hem para kazanıyorsunuz hem de seyahat etmiş oluyorsunuz.

4) Hem sevdiğiniz hem de yararlı bulduğunuz bir aktiviteyi alışkanlık haline getirin

Ruhunuza iyi geldiğini düşündüğünüz şey her ne ise bunu daha çok yapmalısınız. Haftalık planınıza bu aktiviteyi yapmak için mutlaka yer açın. 

5) Sabırlı olun

İlk seferinde mükemmel sonuçlar elde edemeyeceksiniz bu çok normal. Ama her gün küçükte olsa mutlaka bir adım atın. Örneğin çizim yapmayı öğreniyorsanız önce küçük bir parçasını çizmeyi deneyin. Youtube’dan nasıl yapılır videolarını izleyin. Yaptığınız işe yoğunlaşmak ve sakinleşmek için klasik müzik gibi dinlendirici şarkılar dinleyebilirsiniz

6) Haftalık planlar oluşturun ve sonuçlarınızı kaydedin

Gün içinde yapmanız gereken aktiviteleri mantıklı bir şekilde planlayın. Tamamladığınız görevleri çizin ve zorluk derecesini belirterek hislerinizi yazın. Böylece gün içinde yapmanız gereken işleri zorluk derecelerine göre farklı günlerde yaparsınız. Örneğin; Aynı gün proje yazmak ve kodlama öğrenmek zor olacağından birini seçip daha kolay başka bir görev seçebilirsiniz, yürüyüş yapmak gibi.

7) Bu yıl yapmak istediğiniz her şeyi yazın ve nasıl gerçekleştireceğinizi analiz edin 

Sağlıklı yaşam, seyahat, arkadaşlık, aşk, kariyer, kişisel gelişim kısacası her konu ile ilgili bu sene yapmak istediğiniz aktiviteleri yazın. Örneğin Amsterdam’a gitmek istiyorsanız neden gitmek istediğinizi, gitmek için nelere ihtiyacınız olduğunu ve ne beklediğinizi yazın. Gerçekleştirdiğinizde de neler öğrendiğinizi, nasıl hissettiğinizi ve seyahatinizin en güzel kısmını anlatın. İnanın sonradan bakıp okuması çok zevkli olacak.

8) Tutkunuzu bulun

Sizi en çok ne yapmak mutlu eder? Hangi eylemin gerçekleşme düşüncesi sizi inanılmaz heyecanlandırıyor? İlham almak için kitap ve filmlerden yararlanabilirsiniz. Barış Özcan’ı önermeme gerek yok herhalde videoları oldukça kaliteli. Ayrıca Dünya Klasikleri’ni ve Imdb puanı en yüksek olan filmlerden izlemediğiniz varsa mutlaka izleyin kendinizden bir şeyler bulacaksınız.

9) Yaşam tarzını sevdiğiniz birinin hayatını araştırın, biyografilerini okuyun

En sevdiğiniz sanatçı veya bilim insanı kim? Peki hayatını baştan sona okudunuz mu? Nasıl başarılı oldular? Bu sorular size nasıl bir yol izlemeniz gerektiği hakkında yardımcı olacaktır. 

10) Meditasyon yapın

Gün içindeki stres ve koşturmadan yorulan bedenimizin rahatlamaya ihtiyacı var. Günde 15 dakikanızı ayırarak yapacağınız esneme ve nefes egzersizleri size enerji verecektir. Ayrıca sahile yakın veya doğal bir alanda yaşıyorsanız doğayla temas ederek yaptığınız yoga ve meditasyon yenilerek güne daha mutlu başlamanızı sağlayacak.

Kısacası kendinizi tanımanın yolu yeni aktiviteler denemekten geçiyor. Böylece sevdiğiniz işi, hobiyi, hayatı bulmaya bir adım daha yaklaşacaksınız. Planınızı olabildiğince esnek ve uygulanabilir yapın. Bir anda her işinizi tamamlamaya çalışmayın her gün çabaladığınızda zamanla ilerlediğinizi farkedeceksiniz. Gerçekten ne istediğinizi bulmak için elinizden geldiğince okuyun, yazın, çizin, seyahat edin, farklı fikirlere kulak verin. Hedefinize ulaşmak sizin ne kadar çaba gösterdiğinize, motivasyonunuza ve çevrenize bağlı. Bol enerjili, araştırmalı, şanslı günler 😊


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

50
17 Paylaşım, 50 points

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Şaşkın Şaşkın
6
Şaşkın
başarısız başarısız
30
başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
26
Eğlenceli
İlgili İlgili
25
İlgili
Kızgın Kızgın
20
Kızgın
Çok İyi Çok İyi
20
Çok İyi
beğendim beğendim
16
beğendim
Yok Artık Yok Artık
7
Yok Artık
İğrenç İğrenç
30
İğrenç

YORUMLAR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir