İngiltere’de Bir Roma Köşkü’nde Çalışan Kölelerin Mezarları Bulundu

İngiltere’deki kazı çalışmaları sırasında, Roma villasında çalışanlara ait mezarlıklar bulundu.


83
19 Paylaşım, 83 points

İncelenen mezarlıkların çoğu, zamanında bir Roma köşkünde çalışmış hizmetçiler veya kölelere ait. Yüksek statülü kişilere ait olduğu tahmin edilen mezarlıklar da mevcut. Mezarlıklarda dikkat çeken şeylerden biri, iskeletlerin ayak ucunda bulunan çiviler. Tüm ölüler deri kabara çizmeler ile birlikte gömülmüş. Ayrıca çiviler dışında, çanak çömlek ve broşlar gibi eşyalara da rastlanıyor. 

Örneğin bu fotoğraftaki taş kaplı tabut, bir pişirme kabına sahip. Yapılan incelemeler, kabın içinde bir tavuk kanadının kemikleri olduğunu gösterdi. 

Geleneksel Demir Çağı özelliklerinin yanında, mezar hediyeleri gibi Roma mezar geleneklerinin erkenden benimsendiğini de görülüyor. Muhtemelen bunlar, Roma işgalcilerinin alışkanlıklarını izlemeye başlayan kişilerdi. Bulunan eşyalar dördüncü yüzyılın sonlarını işaret ediyor. Bunlara ek olarak, Roma imparatoru Vespasian’a (69’dan 79’a kadar hüküm süren) benzeyen tasvirler taşıyan sikkeler ortaya çıktı.

Ayrıca bölgede Demir Çağına ait yuvarlak biçimli evlerin yanı sıra, bir Roma binasının izleri bulundu. Villanın kendisi henüz bulunamadı, ancak villanın bir parçası olabilecek bir ev ve bir ahır keşfedildi.

Gömülü kişilerden bazıları, muhtemelen kendi toplumları içinde yüksek statüye sahip insanlardı. Taştan yapılmış, tabut benzeri bir kutuda başı yastığa koyulmuş yaşlı bir kadın mezarına rastlandı. 

Arkeolojik kazıdan sorumlu Steve Membery, “Bunlar büyük olasılıkla ev hizmetlileri, tarım işçileri veya kölelerdi. Yani, bir topluluğu incelemek için az rastlanan bir fırsat.” diyor.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

83
19 Paylaşım, 83 points

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Şaşkın Şaşkın
30
Şaşkın
başarısız başarısız
20
başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
17
Eğlenceli
İlgili İlgili
13
İlgili
Kızgın Kızgın
10
Kızgın
Çok İyi Çok İyi
9
Çok İyi
beğendim beğendim
5
beğendim
Yok Artık Yok Artık
31
Yok Artık
İğrenç İğrenç
20
İğrenç
Eslem

YORUMLAR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir