İklim Değişikliği Kahve Endüstrisini Bozabilir

Yeni bir çalışmaya göre iklim değişikliği, Brezilya’daki kahve üretimine büyük zarar verebilir. Raporda ayrıca kahvenin nasıl korunabileceğine dair fikirler de var.


3
1 Paylaşım, 3 points

Çalışmanın modeller arasında Brezilya’nın güneydoğu dağlık alanlarda olduğunu göstermektedir Matas de Minas Gerais yanı sıra Montanhas, Espírito Santo do Bu alanlar Brezilyalı Arabica kahve üzerinde% 20’sini üreten 2050 yılında bir çok sıcak ve kuru olacak. Araştırmacılar, bölgenin ortalama sıcaklığının 1.7 santigrat derece artacağını ve yıllık yağışın mevcut 1.257 milimetreden 1.199 milimetreye düşeceğini tahmin ediyor. Kombine olarak, bu, kahve üretimi için birincil olan alanda% 60’lık bir azalma anlamına gelecektir. Bu, binlerce geçim kaynağını olumsuz yönde etkileyebilir.

Dünya çapında yaklaşık 25 milyon küçük ölçekli kahve yetiştiricisi bulunmaktadır ve Afrika, Mesoamerica ve Güney Amerika’daki 100 milyon geçim kaynağının kahve üretimine bağlı olduğu tahmin edilmektedir. “Kahve üretimi bölgedeki sosyal, ekonomik ve kültürel kalkınmanın merkezinde olduğundan, küçük ölçekli çiftçiler, hükümet, STK’lar, akademi ve politika yapıcılar iklim değişikliğinin getirdiği tehdide karşı koymak ve bölgedeki tarımsal ormancılık sistemlerini uygulamak için güçlerini birleştirmelidir Güneydoğu Dağları’ndaki kahve üretiminin geleceği ”dedi.

Bu sorunun bir çözümü, günlük sıcaklığı kontrol etmek için ekinlerin yanında ağaçların dikildiği bir tarım arazisi yönetim sistemini tanımlamak için güzel bir kelime olan tarımsal ormancılıktır. % 50’lik bir gölge seviyesi, günlük sıcaklıkları 2-3 santigrat derece düşürme şansına sahiptir. Çalışma, tarımsal ormancılık sistemlerinin şu anda kahve üretimi için uygun olan alanın yaklaşık% 75’inin korunmasına yardımcı olabileceğini bulmuştur.

Çalışma yazarları, “600 ila 800 metre arasındaki alanlarda, tarım ormancılığı sistemlerinin kahve uygunluğunu artırma potansiyeli vardır. 800 ila 1.200 metre arasındaki alanlarda,% 50 gölge örtüsüne sahip tarımsal ormancılık sistemlerinin benzer bir olumlu etkiye sahip olması bekleniyor, ancak olumsuz etkileri de olabilir. ” Çalışma ayrıca tarımsal ormancılık uygulanmazsa, 800 ila 1.200 metre arasındaki rakımdaki bölgelerin kahve üretimi için hala ideal olacağını buldu. Bununla birlikte, 600 ila 800 metre arasındaki alanlar kayıplara dayanacaktır. Bir yukarı, 1.200 ila 1.800 metre arasındaki alanların kahve üretimi için uygunluğunun artmış olabileceğidir. Yani, ilk bakışta göründüğü kadar korkunç olmayabilir.

Bence kahve hayat kurtarıyor. Bu konuda sık sık arkadaşlarımla şaka yapıyorum, ama gerçekte birçoğu kahveye bağlı. Bununla birlikte, kahve çiftçilerinin ve ailelerinin geçim kaynaklarının yanı sıra genel toplulukları hayatta kalabilecekleri en fazla kahve endüstrisine bağlıdır. Bu, birçok aktörün çözmeyi kabul etmesi gereken bir sorundur – hükümetler, toprağın sahipleri ve ağaç dikerek yardım etmek isteyenler. Tabii, Takım Ağaçları gibi sizi sadece 1 $ karşılığında bir ağaç dikmeye teşvik eden girişimler var, ancak bu çaba sadece küresel işbirliğine değil, aynı zamanda küresel işbirliğine de ihtiyaç duyacak. Önümüzdeki yıllarda nasıl gelişeceğini göreceğiz.

Kaynak: https://cleantechnica.com/2020/03/01/climate-change-could-disrupt-the-coffee-industry/


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

3
1 Paylaşım, 3 points

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Şaşkın Şaşkın
10
Şaşkın
başarısız başarısız
33
başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
30
Eğlenceli
İlgili İlgili
27
İlgili
Kızgın Kızgın
23
Kızgın
Çok İyi Çok İyi
24
Çok İyi
beğendim beğendim
19
beğendim
Yok Artık Yok Artık
12
Yok Artık
İğrenç İğrenç
33
İğrenç
Ertuğ Şahin

YORUMLAR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir