Dearg Dur; İrlandalı Vampir’in hikayesi

Vampir hikayelerini dinlemeyi seviyorsanız, buna bayılacaksınız; Masumiyetin dönüşümü, aşk ve intikam! Kötü niyetli bir erkekseniz gece dışarıda dolaşmayın sakın!


15
5 Paylaşım, 15 points

    İrlanda mitolojisi  nedendir bilinmez,  ülkenin muhteşem doğası, tarihi ve kültürüyüle çok sayıda vampir  hikayesine sahip.  Waterford efsanesindeki dişi vampir ise bu hikayelerin  en popülerleri arasında! 

   Efsaneye göre, yüzyıllar önce Waterford olarak bilinen bölgede, çok güzel bir genç kız yaşarmış. o kadar güzelmiş ki, bütün erkekler onunla evlenme hayalleri kurar, bütün kadınlar da bizzaat o olmak istermiş. Genç kız, hayatından mutluymuş, bir de sevgilisi varmış; basit bir çiftçi. Gidişatı tahmin ediyorsunuz değil mi?  Güzel ve genç  bir kız…

   Babasıysa güzellikleri göremeyen, soğuk kalpli, açgözlü bir adammış. kararmış kalbi yüzünden masumiyete ve iyiliğe değer vermezmiş. Kızının güzelliğinden kazanmak için, onu zengin bir toprak lorduyla evlendirmeye karar vermiş. Kızın ağlayışları, yalvarışları bütün yakarışları ne babasının ne de müstakbel kocasının kalbine dokunmuş. 

  Zaman eski, ayarlama evlilikler çok sık görülen normal bir durum.  Babalar çouklarını mal olarak görüyor. Zihniyeti bozuk erkekler kadınların rızasını önemsemiyor. Bu arada, biz hangi yıldaydık?

   Herneyse. 

   Düğün günü gelmiş,  sıradan gözüken halk arasında gelin, kırmızı giysisi üzerindeki altın nakışlarla tam bir güzellik abidesiymiş! Gece onlunca konuklar ayrılmaya başlamışken, taze karı-kocadan  uzakta oturan gözü yaşlı aşık, sevdiği kadını zorla evlendiren adama lanetler okumuş ve bir gün Dearg Dur ile kavuşacaklarını söyleyip terk etmiş baloyu.

  Evlilik gerçekleşmiş. Her şey tam da gen kızın hayal ettiği gibiymiş! Eşi, kadınları hor gören biriymiş ve genç kızı da kendi zevklerini yerine getirmesi gereken bir piyon olarak görüyormuş. Dearg Due (Dur olarak da söylenebilir) o kadar yalnız, üzüntülü ve acı içindeymiş ki, yemeden içmeden kesilip hastalanmış. Çok geçmeden de ölmüş.

   Waterfor lordu ise daha Dearg Due ‘un bedeni soğumadan yeni bir kadınla evlenmiş. Sonuçta, ölen ölür, hayat devam eder öyle değil mi?

  Dearg Dur’un mezarını, her gece gözleri ağlamaktan kızarmış, çiftçi sevgilisi ziyarete gelip kollarına dönmesi için yalvarmış Dolunay’ın ışığı altında dualar etmiş.

    İmkansız gibi gözüken isteği de gerçekleşmiş, Dearg Dur, ölümünün birinci yılında, tabutun içinden tırmanarak çıkmış yeryüzüne ancak dönüşünü sağlayan şey aşkı değil, öfke ve intikammış.

 Çileden çıkmış bir şekilde çocukluk evine gidip, kendisi adına karar alan babasını hedef almış,  boynunu ısrımış ve kanını emerek almış canını. Ardından, ona zarar vermekten başka birşey yapmamış eski kocasının evine gitmiş. Onu etrafı kadınlarla çevrili bir şekilde salonda otururken gördüğünde, tek bir damla kan, tek bir sağ can bırakmadan öldürmüş odadaki bütün kadın ve erkekleri ancak intikam dürtüsü doymak bilmeyen bir canavarmış, tıpkı boğazını yakan susuzluk hissi gibi. Kan içtikçe, daha çok acıkmış. Acıktıkça, daha çok kan tüketmiş.

  Kan tükettikçe, çürümüş , ölü bedeni gençeleşmeye başlamış. Dearg, güzelliğinin cazibesini kullanarak genç erkekleri baştan çıkarmış, babasının ve eski kocasının zihniyetine, kirli düşüncelerine sahip olanlarıysa kandırıp  kanlarıyla yıkanmış. 

   Kederli aşığını unutmuş, o deli divane aşık olan çiftçi, Dearg Dur’un başka bir gece ay ışığı altında hayatını içtiği birisi olmuş yalnızca.  Babası ve kocası neyse, hadi kötü zihniyetli insanlar da neyse de, aşığının ne suçu varmış dediğinizi duyar gibiyim 🙂 Size tamamen  katılıyorum bu arada.

    Kadınların akşamları eşlerini, sevgililerini yahut genç oğullarını  dışarı yollarken iyi dileklerini belirttikleri anların hepsinde ağızlarda  yerini almış şu söz: 

    ” Dikkat et, Dearg Dur dışarıda olabilir.”

Eh madem Dur sadece kadınları hor gördüğünü düşündüğü kötü  zihinli erkekleri hedef alıyormuş, neden kadınlar kendi erkeklerine bunu deme gereği hissetmiş, bilemedim doğrusu.

  

     Bu hikaye bir çok  vampir hikayesi yazarına da ilham olmuş kadın karakter yaratırken.  Eğer takip ediyorsanız, vampirleri içeren filmlerde, kadın karakterlerin hikaylerine daha dikkatli bakın, Dearg Dur oralarda nefes alıyor.

  İzlemek isterseniz birkaç vampir içerikli dizi linki:

https://dizilla.com/the-originals-1-sezon-1-bolum/  The Originals

https://dizilla.com/the-vampire-diaries-1-sezon-1-bolum/  The Vampire Diares( ilk fotoğrafın alıntılandığı dizi) 

https://dizilla.com/being-human-1-sezon-1-bolum/  Being Human

Kaynakça: 

  https://www.irishcentral.com/culture/entertainment/dearg-dur    


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

15
5 Paylaşım, 15 points

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Şaşkın Şaşkın
16
Şaşkın
başarısız başarısız
6
başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
9
Eğlenceli
İlgili İlgili
33
İlgili
Kızgın Kızgın
30
Kızgın
Çok İyi Çok İyi
39
Çok İyi
beğendim beğendim
43
beğendim
Yok Artık Yok Artık
20
Yok Artık
İğrenç İğrenç
6
İğrenç
Tuğçe Demir

YORUMLAR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir