Çare Olabilecek Mutasyon

Alzheimer Kolombiyalı bir ailenin genetik kaderi olmasına karşı aile üyelerinin birinde meydana ikincil bir mutasyon hastalığın semptomlarını yavaşlattı.


33
15 Paylaşım, 33 points

Herkesin bildiği üzere Alzheimer üstünde bir çok çalışma yapılmasına rağmen tam olarak anlaşılamayan bir hastalıktır. Kolombiyalı bir aileninde genetik kaderi olan bu hastalık aile bireylerin birçoğunda kırklı yaşlarda başlayıp ve ellili yaşlarda tamamen etkisi göstermektedir.Hastalığın 40’lı yaşlarda ortaya çıkması ise genetik temelleri ile ilişkisini gözler önüne sermektedir.Buna karşın aile üyelerinin birinde ikincil bir mutasyon vasıtasıyla hastalık yavaşlamıştır.

Presenilin 1 adı verilen mutasyonla aile bireyleri 40’lı yaşında hatırlama güçlüğü çekerken 50’li yaşlarda ise onlarda artmış demanslar görülmektedir. Fakat aile üyelerininden bir kadında APOE adı verilen ikincil bir mutasyon bu kadının semptomlarının daha ilerki yaşlarda görülmesi sağlayacak şekilde yavaşlatmış. 2050’de sadece Amerikada 13,8 milyon olması beklenen Alzheimer hastalığını önlemek veya en azında geciktirmek için umut olabilecek bu mutasyonun etkilerini ilaçla yapabilir miyiz sorusunu gündeme getirdi ve bilim adamlarını bunun muhtemel olabileceği görüşünde.

Normalde kötü sonuçlar doğuran mutasyon bu sefer çare olabilecek nitelikte. Daha çok çalışmaya ihtiyaç duyulsada bu durumun ortaya çıkması bir çok kişiye umut kapılarını açıyor.   her şerde bir hayır olacağı görüşüyle temas eden bu durumun geleceğini merakla beklemekteyiz.

KAYNAKLAR

https://www.sciencenews.org/article/colombia-family-genetic-mutation-alzheimers-dementia-treatment


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

33
15 Paylaşım, 33 points

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Şaşkın Şaşkın
28
Şaşkın
başarısız başarısız
10
başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
7
Eğlenceli
İlgili İlgili
5
İlgili
Kızgın Kızgın
33
Kızgın
Çok İyi Çok İyi
30
Çok İyi
beğendim beğendim
28
beğendim
Yok Artık Yok Artık
23
Yok Artık
İğrenç İğrenç
10
İğrenç

YORUMLAR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir