Cam Tavan Sendromu Nedir?

Özellikle kadınların sosyal hayatta daha aktif rol oynamasıyla hayatımıza giren Cam Tavan Sendromu, genellikle kadınlarda görülmektedir.


4
1 Paylaşım, 4 points

Bu sendrom kişinin yaşadığı öz güven eksikliği nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Kadınların üst kademe yönetim pozisyonlarına ulaşmasını engelleyici davranışsal ve kurumsal önyargılardan kaynaklanan, görünmez, yapay engellerden biridir.

“Çalışan Kadın” kavramı milenyumla birlikte önemli bir hale gelmiştir ve kurumların çalışma stratejilerini belirlediği düşünülmektedir. 20 yıl öncesinde kadınların sosyal hayatta beklentileri kısıtlıyken, artık "çocuk da yaparım kariyer de kimliğine bürünmüşlerdir. Ancak sosyal hayatta hala hakim olan erkek egemen toplum kadının kendisine engel olan bazı etkenlerin olduğunu cam tavan ile gerçekleştirmeye çalışmaktadır. Ancak bu kişinin kendi kendine koyduğu bir engeldir. Kişinin engel olarak gördüğü etkenler, aslında kişinin kendi kendisine yarattığı engellerdir. Bireyler olumsuz düşünceleriyle kendilerine aşılamayacağını düşündükleri duvarlar koymaktadırlar. Kişiler genellikle aile hayatlarına zarar geleceğini düşünürler. "Yükselemem, yapamam" diyerek kendini geri çekerler. Bu durum öz güven eksikliği nedeniyle meydana gelir. bu yüzden birçok kadın iş dünyasının tepelerine gelebilecek potansiyeldeyken, daha yarı yolda pes ediyor.

Terim olarak ise Cam tavan engeller (glass ceiling barriers) olgusu ilk kez 1986 yılında Wall Street Journal’ın iş hayatındaki kadınlar ile ilgili hazırladığı raporda, kadınların yönetici pozisyonuna yükselmesinin önyargılar ve firma geleneği tarafından önlendiğini belirten bir kavram olarak karşımıza çıkmış ve bugüne kadar pek çok araştırmada adı geçmiştir. “Cam Tavan” benzetmesi, kadınların iş hayatında yükselmelerini önleyen “görünmez” engelleri anlatıyor.

Cam tavan ile yapılan ve ilişkilendirilen en önemli deney ise pirelerin koşullanmasıyla alakalıdır. Pireler cam bir fanusa konulmaktadır. Fanusun metal olan zemini ısıtılır. Pireler zıplamaya başlar ama başlarını cam tavana çarparak düşerler. Pirelerin hepsi cam tavana kadar zıplamaya başlar. Bir süre sonra cam tavan kaldırılır fakat pirelerin hiç biri cam tavanın seviyesinden fazla zıplamaz. Cam tavan engeli kalkmıştır ama onlar bunun farkında değildir. Dış engel kalkmış olsa da iç engel varlığını sürdürmeye devam etmektedir. Yapabileceğin, yapabileceğini düşündüğün kadardır.

İşte tüm bu olguların toplamında çalışma hayatı olan kadınların belirli bir seviyeye ulaştıktan sonra yükselmelerini engelleyen etkenlere cam tavan sendromu denilmektedir. Genellikle kadınların yaşadığı bir sendrom olarak adlandırılsa da, sınırların kalktığı dünyada erkekler de cam tavan sendromunu yaşamaktadır. Cam tavan aslında görünmez bir engeli tanımlamaktadır. Bir yönetici belirli bir mevkiye kadar yükseliyor, sonra bilinmeyen sebeplerden dolayı beklediği, arzu ettiği terfiyi bir türlü alamıyor. Bireyler bu tavanı aşmalı ve toplumda benliklerini en iyi şekilde yansıtmalıdır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

4
1 Paylaşım, 4 points

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Şaşkın Şaşkın
6
Şaşkın
başarısız başarısız
31
başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
26
Eğlenceli
İlgili İlgili
24
İlgili
Kızgın Kızgın
20
Kızgın
Çok İyi Çok İyi
20
Çok İyi
beğendim beğendim
16
beğendim
Yok Artık Yok Artık
9
Yok Artık
İğrenç İğrenç
30
İğrenç

YORUMLAR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir