Bir Tanrı ve Ölümlünün Aşkı: Eros ve Psyche

Aşk tanrısı Eros bir gün kendisini güzeller güzeli bir ölümlüye aşık olmuş halde bulur. İşte aşıkları kavuşturan Eros'un acılarla dolu aşk hikayesi...


60
16 Paylaşım, 60 points

Güzelliği tanrılarla yarışan bir ölümlü: Psyche.

Alexandre Cabanel – Psyche

Çoğu efsane gibi Psyche ve Eros’un hikayesi de bir krallıkla başlıyor. Üç kızından yalnızca sonuncusu büyüleyici bir güzellikle doğan kral ve kraliçe, güzeller güzeli kızlarına ruh anlamına gelen Psyche adını verir

Psyche’yi görebilmek için ziyaretçiler sarayın önünde kalabalıklar oluşturuyor, onu gördüklerinde güzelliğini öven ezgiler söylüyorlardı. Psyche’nin güzelliği dilden dile yayıldı ve sonunda aşk tanrıçası Venüs’ü buldu. İnsanlar Psyche’yi o kadar alımlı buluyordu ki Venüs’ü dahi geçtiğini söylüyorlardı. Bir ölümlü ile kıyaslandığına sinirlenen Venüs oğlu Eros’u yanına çağırdı ve ona bir görev verdi: Oklarından birini Psyche’yi iğrenç bir yaratığa aşık etmek için kullanmak.

Güzelliği lanete dönüşmeye başlıyor.


Venus, Adonis and Cupid – Annibale Carraci 

Her zamanki gibi annesine sadık olan Eros, kızı bulmak için ölümlülerin arasına indi. Fakat Psyche’yi gördüğü an güzelliğinden öylesine etkilendi ki, okuyla yanlışlıkla kendisini vurdu. Geri dönülemez şekilde aşık olmuştu ona.
Bu sırada iki ablası da evlenip saraydan giden Psyche, kendisini çok yalnız hissediyordu. Güzelliği insanların gözünü korkutuyor, ona yaklaşmasını engelliyordu. Kimseye gönlünü kaptıramayan Psyche üzüntü içerisindeydi. Kral, kızının bir tanrıçayla kıyaslanmasından dolayı lanetlendiğinden kuşkulanmaya başlamıştı. Milet’e giderek Apollo’nun kahinlerine danışma kararı aldı.

“Hiçbir ölümlü ile birlikte olamayacak.”

Psyche – William Adolphe Bouguereau

Psyche’nin güzelliği tanrıları kızdırmıştı. Psyche’yi bekarlıktan daha kötü bir şeyin beklediğini öğrendiler: “Kız, hayatını hiçbir ölümlü ile birleştiremeyecek. Ne tanrıların ne de insanların dayanabileceği bir yaratık olan müstakbel kocası onu bir dağın tepesinde bekliyor.” 

Bu haber ile kral kızını bir dağa götürdü ve oradan ayrıldı. Yas giysileri içinde en yüksek dağın tepesinde bekleyen Psyche bir anda batı rüzgarı Zefiros’un gücüyle havalandı. Ayakları yere değdiğinde kendisini mükemmel bir sarayın bulunduğu bir vadide buldu. Tam ortasında kristal bir çeşme bulunan enfes ağaçlarla çevrilmiş bu yer tanrılar dışında hiç kimse tarafından yapılmış olamazdı. Psyche bu sarayın onun yeni evi olduğunu ve müstakbel eşinin onu beklediğini anladı. Bir süre sonra etrafında fısıltılar duymaya başladı. “Evinizdesiniz, burada her şey emrinizde.” Diyordu fısıltılar. “Eğer tanışmaya cesaret ederseniz, eşiniz sizi içeride bekliyor.”

Psyche kalbini yüzünü asla görmediği adama kaptırır.

The Abduction of Psyche – William Adolphe Bouguereau

Psyche cesaretini toplayarak içeri girdi. Yatak odası o kadar karanlıktı ki göz gözü görmüyordu. Karşısındakinin yumuşak ve pürüzsüz cildine dokundu; bu bir canavarın bedeni olamazdı. Karşısındaki adamın sesi ve tavırları çok kibardı. Ona sordu: “Kimsin sen?” Adam ona bunun asla yanıtlayamayacağı bir soru olduğunu söyledi. Eğer onu seviyorsa kim olduğunu bilmeye ihtiyaç duymamalıydı. 

Eşi tarafından her gece ziyaret edilen Psyche bir süre sonra hamile kaldı. Eşi bir gün Psyche’ye kız kardeşlerinin onu aradığını fakat görüşmelerinin ikisi adına da iyi olmayacağını söyledi. Psyche eşini bir şekilde ikna ettikten sonra ablalarıyla buluştu ve onları hayatına dahil etti. Psyche’yi ziyaret etmeye başlayan ablaları onun yaşadığı yeri ve hayatını kıskanmaya başladılar. Ona sürekli kehanete kulak vermesini söylüyorlardı. Eğer eşi gerçekten bir canavar ise bunu öğrenmeyi hak ediyordu. 

Zehirli sözcükleri ile onu ikna ettiler. Nasıl yüzünü bile görmediği bir adamın çocuğunu yetiştirebilirdi ki? Eşine verdiği sözü unutan Psyche gecenin ortasında bir elinde lamba ve diğerinde bıçak ile eşine yaklaştı. Gördüğü karşısında şoka uğradı. Yatağında, yüzünü örten altın renkli bukleli saçları ve omuzlarındaki kanatları ile Venüs’ün oğlu, güzeller güzeli Eros yatıyordu. Bu esnada lambadan süzülen bir damla yağ Eros’un üzerine düşerek onu uyandırdı. Hayal kırıklığına uğrayan Eros, gökyüzünde kayboldu.

Kavuşamayan aşıklar

Cupid and Psyche – François Edouard Picot 

Psyche günler boyu Eros’u bulmaya çalıştı. Sonunda bir gün büyüyen bitkilerin tanrıçası Ceres’in tapınağına geldi. Ceres ona kendisini Venüs’e teslim etmesini ve ne istiyorsa ona vermesini söyledi. Ceres’in tavsiyesine uyan Psyche, tamamlaması imkansız gözüken üç görev ile karşılaşmıştı.

İlk önce Venüs’ün tapınağındaki depodaki tahılları yalnızca bir gecede teker teker ayırmak zorunda kaldı. Tam umudunu kaybetmişken bir karınca sürüsü ona acıdı ve yardım etti. İlk görevi başarıyla tamamlayan Psyche’nin ikinci olarak Venüs’e altın bir koyunun yününü getirmesi gerekiyordu. Bu zorlu görevi tamamlamasına bir nehir tanrısı ona fundalıklarda takılı kalmış yünleri nasıl toplayacağını göstererek yardımcı oldu. Bu görevi de başarıyla tamamlayan Psyche son olarak yer altı dünyasına gidip ölüler kraliçesi Proserpina’yı güzelliğinin bir parçasını Venüs için bir kutuya koyması doğrultusunda ikna etmeliydi. Fısıltılar yine geldi ve Psyche’a neler yapması gerektiğini söyledi. Öncelikle yeraltı dünyasının koruyucu köpeği Cerberus’a arpadan kekler götürdü. Sonra Styx Nehri’ni geçebilmesi için kayıkçı Charon’a para verdi. Üçüncü görevini de tamamlayan Psyche yaşayanların dünyasına döndü. Kutuyu açmaması gerektiğini bilen Psyche merakına hakim olamadı ve kutuyu açmasıyla Stygian uykusuyla karşılaştı ­-bu o kadar güçlü bir lanetti ki Psyche yaşayan bir ölüye dönmüştü.

Bir tanrı ve ölümlünün mutlu sona kavuşması.

The Reunion of Cupid and Psyche –  John Jean Pierre Saint-Ours

Sevdiğinin başına gelenleri öğrenen ve annesinin baskılarına daha fazla dayanamayan Eros kapatıldığı yerden kendini kurtardı. Psyche’yi lanetlenmiş şekilde bulunca Venüs’e yalvardı Eros sevdiğini kurtarmak için. Onu ikna edemeyince çözümü Jüpiter’e (Zeus) başvurmakta buldu. Olimpos Meclisi’ni toplayan Jüpiter aldığı onayla Venüs’ü ikna etti ve iki aşığın kavuşmasını sağladı. Lanetten kurtulan Psyche’ye ölümsüzlük nektarı içirildi. Eros ve Psyche görkemli bir düğün ile evlendi.

Bir de kızları oldu, adını zevk anlamına gelen Volupta koydular.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

60
16 Paylaşım, 60 points

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Şaşkın Şaşkın
10
Şaşkın
başarısız başarısız
33
başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
30
Eğlenceli
İlgili İlgili
27
İlgili
Kızgın Kızgın
23
Kızgın
Çok İyi Çok İyi
30
Çok İyi
beğendim beğendim
41
beğendim
Yok Artık Yok Artık
14
Yok Artık
İğrenç İğrenç
33
İğrenç
Aleyna

YORUMLAR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir