Bilim

Bilim İnsanları Dünya Çekirdeğinin İçindeki Gizli Bir Yapının İşaretlerini Tespit Etti

Çoğumuz ayaklarımızın altındaki zemini hafife alırken, karmaşık katmanları içinde yazılmış, bir kitabın sayfaları gibi, Dünya’nın tarihidir. Bizim tarihimiz.

Şimdi araştırmacılar, Dünya’nın geçmişinin derinliklerinde yepyeni bir bölüm için daha fazla kanıt buldular – Dünya’nın iç çekirdeğinin içinde daha da fazla iç çekirdek var gibi görünüyor.

Avustralya Ulusal Üniversitesi jeofizikçisi Joanne Stephenson, “Geleneksel olarak Dünya’nın dört ana katmanı olduğu öğretildi: kabuk, manto, dış çekirdek ve iç çekirdek,” dedi.

Yerkabuğunun altında ne olduğuna ilişkin bilgimiz çoğunlukla volkanların ifşa ettiği ve sismik dalgaların fısıldadığı şeylerden çıkarılmıştır. Bu dolaylı gözlemlerden bilim adamları, sıcaklıkların 5.000 santigrat dereceyi (9.000 Fahrenheit) aştığı kavurucu sıcak iç çekirdeğin Dünya’nın toplam hacminin sadece yüzde birini oluşturduğunu hesapladılar.

Stephenson ve meslektaşları Dünya’nın iç çekirdeğinin iki farklı katmana sahip olabileceğine dair daha fazla kanıt buldular.

“Bu çok heyecan verici – ve ders kitaplarını yeniden yazmamız anlamına gelebilir!” diye ekledi.

Ekip, Uluslararası Sismoloji Merkezi tarafından toplanan sismik dalgaların Dünya’da ne kadar sürede seyahat ettiğine dair gözlemlenen verilerle iç çekirdeğin binlerce modelini trollemek ve eşleştirmek için bir arama algoritması kullandı.

Elde edilen bulgulara göre sismik dalga yollarındaki farklılıklar bu şekilde

Bilim İnsanları Dünya Çekirdeğinin İçindeki Gizli Bir Yapının İşaretlerini Tespit Etti

Bilim İnsanları Dünya Çekirdeğinin İçindeki Gizli Bir Yapının İşaretlerini Tespit Etti

Aşağıda ne var? Ekip, iç çekirdeğin anizotropinin bazı modellerine baktı – malzemesinin makyajındaki farklılıkların sismik dalgaların özelliklerini nasıl değiştirdiğini – ve bazılarının diğerlerinden daha muhtemel olduğunu buldu.

Bazı modeller iç çekirdek kanallarının malzemesinin ekvatora paralel olarak sismik dalgaları daha hızlı kanalize etmesini düşünürken, diğerleri malzemelerin karışımının Dünya’nın dönme eksenine daha paralel daha hızlı dalgalara izin verdiğini savunuyor. O zaman bile, belirli açılarda tam fark derecesi hakkında tartışmalar vardır.

Bu çalışma iç çekirdekte derinlik ile çok fazla varyasyon gösteremedi, ancak yavaş yönde 54 derecelik bir açıya bir değişiklik olduğunu ve dalgaların daha hızlı yönünün eksene paralel çalıştığını buldu.

Stephenson, “Demirin yapısında bir değişikliğe işaret edebilecek kanıtlar bulduk, bu da Dünya tarihinde belki de iki ayrı soğutma olayı olduğunu gösteriyor” dedi.

“Bu büyük olayın ayrıntıları hala biraz gizemini koruyor, ancak Dünyaların iç çekirdeği hakkındaki bilgimiz söz konusu olduğunda bulmacanın bir parçasını daha ekledik.”

Bu yeni bulgular, bazı deneysel kanıtların dünya yapısının mevcut modelleriyle neden tutarsız olduğunu açıklayabilir.

İç çekirdeği oluşturan demir kristallerinin farklı yapısal hizalamalara sahip olduğuna dair ipuçlarıyla, en içteki bir tabakanın varlığından bir süredir şüphelenildi.

“Küresel depremlerin ve alıcıların, özellikle kutup antipodlarında dağılımıyla sınırlıyız,” diyen ekip, eksik verilerin sonuçlarının kesinliğini azalttığını açıkladı. Ancak vardıkları sonuçlar, en içteki iç çekirdeğin anizotropisi üzerine yapılan diğer son çalışmalarla uyumlu.

Şu anda geliştirilmekte olan yeni bir yöntem yakında bu veri boşluklarından bazılarını doldurabilir ve bilim adamlarının bulgularını doğrulamalarına veya çelişmelerine ve umarım Dünya tarihinin bu erken katmanında yazılmış daha fazla hikayeyi çevirmelerine izin verebilir.

Kaynak: www.sciencealert.com

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!

Heyecanlı
0
Beğendim
0
Sevdim
0
Emin Değilim
0
Anlamsız
0

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir