Bariatrik Cerrahi (Nam-ı diğer Mide Küçültme Ameliyatları )

Artan obezite oranları farklı çözüm yolların ortaya çıkmasına sebep oldu . Bariatrik cerrahide bunlardan biri fakat hala araştırılması gereken çok yönleri var.


74
17 Paylaşım, 74 points

Obezitenin dünya genelinde hızla artmakta olduğunu hepimiz bilmekteyiz . Dünya Sağlık Örgütü’ün rakamlarına göre 300 milyon gibi yüksek bir kitle olan obez bireyler (VKİ>30) kilo vermek için birçok yolu denemelerine rağmen genellikle son çareyi ameliyat masasına yatmakta bulurlar. Yüzlerce insanı etkileyen bu durumun artış oranlarına bakılırsa daha birçok kişinin daha hayatını etkileyeceği beklenmektedir (2030’da nüfusun %20’sine ulaşması öngörülenmektedir.) 

Kısa sürede kilo vermek için etkili bir yöntem olan bariatrik ameliyatlar artan obezite oranlarıyla beraber dramatik bir şekilde yaygınlaştı. Farklı türleri bulunan bu operasyonların bazıları midenin küçültülmesiyle tek seferde daha az yemek yemeyi, içecek tüketmeyi ve bireylerin daha hızlı doygunluk hissetmelerini sağlamaktadır. Bazı türlerinde ise daha az kalori emilimini sağlamak amacıyla incebağırsağa müdahale edilir. Operasyonun türüne bakılmaksızın bariatrik cerrahiler obeziteye bağlı birçok sağlık problemin iyileşmesine yardımcı olmaktadır (Colquitt, J. L.,2014). 

Bariatrik ameliyatlar bireylerin fizyolojilerini değiştirdiği gibi psikolojilerini de değiştirmektedir. Araştırmalar operasyon geçiren hastaların zorlayıcı yeme davranışlarının bazı alkol, uyuşturucu, kumar, alışveriş ve egzersiz gibi başka zorlayıcı davranışlarla yer değiştirdiğini göstermektedir (Blum,2012). Bu sonuçlar ikisinde de ortak olan kriterlere bakılması gerektiği fikrini ortaya koymaktadır. İlk olarak haz mekanizmasındaki benzerlik akla gelmektedir, ikinci olaraksa dürtüsellik. Araştırmalar sonucu obez bireylerle bağımlı bireylerin beyinlerinde benzer uyarımlar gözlemlenmiştir. Obez bireylerde bağımlı bireylerde olduğu gibi D2 reseptöründe eksiklik görülmüş bu ise bağımlıkta olduğu gibi eksikliği kompanse etme girişimleri nedeniyle maddeyi kullanma yada yemek yeme davranışını teşvik ettiği sonucunu güçlendirmektedir.

Dürtüsellik konusu hala karanlıkları bulunan bir konudur. Dürtüselliğin aşırı ve kontrol edilemeyen yiyecek alımının gelişmesi ve sürdürülmesine katkı sağlayan çok boyutlu bir kişilik özelliği olduğu söylenebilir (Schag ve ark.,2012) Yapılan bazı araştırmalar obeziteli bireylerin bazı dürtüsellik türlerinde sağlıklı kontrollerine göre daha yüksek sonuçlar verdiği ortaya çıkmıştır. Fakat bazı öz bildirim ölçekleriyle yapılan çalışmalarda ise önceki araştırmalarda olduğu gibi obez bireyler daha yüksek dürtüselliğe sahip sonucuna ulaşılmamıştır (Ryden et al.,2003). Obezite cerrahisinden sonra dürtüselliğin nasıl değiştiği konusunda sınırlılıklar ve sonuçlarda çelişkiler bulunmaktadır. Schag ve arkadaşlarının 2016’da yaptığı çalışmaya göre bariatrik ameliyattan sonra depresyon aracılığıyla dürtüsellik ve patolojik yemek davranışı arasında ilişki bulunmuştur. Kilo kaybıyla ilişkisi ise daha belirgindir.

Daha önceleri bu kadar yaygın olmaması araştırmaların yakın zamanlarda yoğunlaşmasına sebep oldu fakat hala bilinmeyen çok yanı bulunmaktadır. Umuyoruz ki bu ameliyatı geçirmek zorunda kalan bireyler için ileride büyük problemlere sebep olmaz ve kişilerin sağlığına kavuşmasına yardımcı bir rol oynar.

KAYNAKLAR

1.Colquitt, J. L., Pickett, K., Loveman, E., & Frampton, G. K. (2014). Surgery for weight loss in adults. Cochrane
database of systematic reviews
2. Blum, K., Bailey, J., Gonzalez, A. M., Oscar-Berman, M., Liu, Y., Giordano, J., … Gold, M. (2011). Neuro-Genetics of
Reward Deficiency Syndrome (RDS) as the Root Cause of “Addiction Transfer”: A New Phenomenon Common after
Bariatric Surgery. Journal of genetic syndromes & gene therapy, 2012(1), S2-001. doi:10.4172/2157-7412.S2-001
3. Nederkoorn, C., Smulders, F. T., Havermans, R. C., Roefs, A., & Jansen, A. (2006). Impulsivity in obese women.
Appetite, 47(2), 253-256.
4. Schag, K., Mack, I., Giel, K., Ölschläger, S., Skoda, E. M., von Feilitzsch, M., … & Teufel, M. (2016). The impact of
impulsivity on weight loss four years after bariatric surgery. Nutrients, 8(11), 721.
5. Kulendran, M., Borovoi, L., Purkayastha, S., Darzi, A., & Vlaev, I. (2017). Impulsivity predicts weight loss after obesity
surgery. Surgery for Obesity and Related Diseases, 13(6), 1033-1040.1


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

74
17 Paylaşım, 74 points

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Şaşkın Şaşkın
36
Şaşkın
başarısız başarısız
20
başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
17
Eğlenceli
İlgili İlgili
13
İlgili
Kızgın Kızgın
10
Kızgın
Çok İyi Çok İyi
8
Çok İyi
beğendim beğendim
4
beğendim
Yok Artık Yok Artık
30
Yok Artık
İğrenç İğrenç
20
İğrenç

YORUMLAR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir