Balder’in Ölümü ve Loki’nin Cezası

Tanrıların en şefkatlisi, en iyisi, en dayanıklısı ve herkes tarafından sevilen Balder, Loki'nin kıskançlığına hedef oldu.


İskandinav (Nurs yahut Cermen olarak da bilinir) mitolojisinde Tanrıların babası Odin ve eşi Frigg’in  oğlu Balder (Baldur, Baldr) iyiliği, saflığı, dayanıklılığı, gücü, erdemleri ile  canlı cansız her şey  ve herkes tarafından sevilen, değer gören bir tanrıydı; Loki hariç.

Bu iyilikle yücelmiş karakterinin yanı sıra yakışıklı bir yüze sahipti; adeta parıldıyordu bedeni. Bir gece, rüyasında  öldüğünü ve ölüler diyarı olan Niflheimde Hell ( İskandinav mtolojisinde ölüler diyarının tanrıçası) ile  birlikte olduğunu gördü.

Bunu tanrılara anlattığında herkes tanrıların en iyisi, en şefkatlisi  Balder’in ölebileceği gerçeği ile dehşete kapıldı. Kargaşanın sonunda Tanrılar, onun  hayatını tehlikeye atabilecek her ne varsa ortadan kaldırmaya karar verdiler.

Bu karar sonucu  Frigg, sevgili oğlunun başına bir şey gelmesin diye Dünya’yı baştan sona dolaştı. Tehlikeli olabilecek her ne varsa: dağlar,ağaçlar, metaller, tahtalar, kıvılcımlar, toprak, su… her şey ile tek tek konuşup Balder’e zarar vermeyeceklerine dair  kutsal yemini ettirdi.

Frigg’in sesini duyan her madde, tanrıçanın isteğine boyun eğdi ki zaten hepsi Balder’i çok seviyordu. Bunun üzerine Frigg, artık oğlunu tehtit eden birşey kalmadığı müjdesini verdi tanrılara ve o akşam, büyük bir kutlama yapıldı.

Altın haleler ile ışıldayan Balder’e ellerine geçeni atıyor, ona zarar vermediğini gördüklerinde ise kahkalar eşliğinde içiyorlardı içkilerini. Tam bir şenlik, eğlence havası hakimdi Tanrılar salonunda.

Loki ise, Blader’e olan bu ilgiyi kıskanıyordu. Onun sahip olduğu mertikleri, dayanıklılığını ve yüceliğini kıskanmasının yanı sıra diğer tanrılarca bu kadar sevilmesini de kaldıramıyordu. Aklındaki tilkiler en sonunda bir karara vardı. Yaşlı bir kadın kılığında Frigg’i ziyaret ederek ağzını aradı Loki. Balder’den ve onun yüceliğnden söz edip, başına birşey gelmesinden dolayı çok endişelendiğini  söyledi ve ekledi : ” Gerçekten ona zarar verebilecek her şey, kutsal yemin’i etti mi?”

Frigg cevapladı  “Aslında Ökse otunu es geçtim ama o zaten zararsız. Blader’a zarar veremez.”

Duymak istediğini duyduktan sonra Loki, Frigg’in yanından ayrıldı. Asgardın tenhasında yetişen bir ökse otunu kopararak , köklerini sivriltip bir ok yaptı. Oku  cebine koydu ve kutlamanın yapıldığı salona yöneldi.

Balder’in kardeşi kör  Hoder hariç bütün Tnarılar, artık hiçbir şeyin zarar veremediği Balder’e metaller, keskin bıçaklar ve kılıçlar atarak eğleniyordu.  Loki kalabalığın arasında yavaşça Hoder’in yanına gitti ve  Balder ‘i onurlandırmayan tek kişi olan Hoder için üzgün hissettiğini,eğer isterse  onun gözü olabileceğini, kendi kolları ile  metali atması gereken yönü gösterebileceğini söyledi.

Hoder bu teklifi  heyecan ile kabul ettiğinde Loki, cebinden çıkardığı Ökse otunu verdi ona. Hoder’in fırlattığı ok, sevgili Balder’in tam kalbine saplandığında, eğlence alanı bir anda Hell’in kollarına düşen iyi tanrının ölümü ile karanlığa bulandı.

Tanrılar dehşet içindeyken, Hoder’in yanından sıvışmaya çalışan Lokiyi  gördüklerinde suçlunun kim olduğunu hemen  anlamışlardı.  En dayanıklı, en iyi tanrıyı, göze değmeyen, zararsız bir ökse otu göndermişti ölüler diyarına. Frigg, onu küçük gördüğünden, yemin almak için yanına bile gitmemişti Ökse otu’nun.

Balder’in karısı üzüntüsünden oracıkta can verdiğinde tanrılar onu da sevgilisi Balder’ın yanına yerleştirdiler  ve yüreklerindeki üzüntü seli gibi taşkın dalgalara bıraktılar alevler içindeki  gemiyi, Niflheim’in yolunu bulsun diye.

Loki’nin daha önceki fenalıklarının ardından yaptığı bu  son kötülük, tanrıların sabrını taşırdı. Onu enbilinmez dağdaki en derin, en karanlık, en soğuk mağaraya götürdüler ve üç devasa kayaya bağladılar kendi bağırsakları ile.

Tepesine de zehirli bir yılan bıraktılar. Yılanın zehri Loki’nin bedenine akmaya başladı yavaşça  ve her zehirli damlada Loki öyle bir acı çekti ki dünyada sarsıntılar meydana geldi.

Lokinin sevgi dolu karısı ise  ona bu cezada eşlik etmeye başladı. küçükçe bir tas ile yılanın zehrinin kocasının vücuduna değmesini engellemeye çalıştı  fakat tas dolup da zehir Loki ile buluşunca, acı kaldığı yerden devam etti bedeni kavurmaya ta  ki Ragnarok’a kadar.

(Dikkat, Wikings izleyicileri için spoiler olabilir.)

Bu olay, Wikings dizinde, Floki karakterine verilen cezaya da  ilham olmuştur. Tabi Floki’nin kafasına damlayan şey suydu,  teninin yakan zehir değil 🙂

Kaynaklar:

https://thevikingdragon.com/blogs/news/the-death-of-balder

http://www.zargana.org/2016/11/balder-olumu.html

Olayın geçtiği Wikings bölümünü izlemek isteyenler için –>

ttps://dizilla.com/vikings-4-sezon-2-bolum/


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver!

Çok İyi Çok İyi
0
Çok İyi
Yok Artık Yok Artık
0
Yok Artık
beğendim beğendim
0
beğendim
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Tespit Edildi!

Web sitemiz, ziyaretçilerimize çevrimiçi reklamlar gösterilerek gerçekleştirilmektedir. Lütfen web sitemizi beyaz listeye ekleyerek bizi desteklemeyi düşünün.