AYDINLIK KADAR NET

Bir annenin üşüyen evlatlarını ısıtmak için yaktığı bir soba gibi 4,5 milyar yıldır bir çok amaçlar için yanmakta olan Güneş'in bilinen en net fotoğrafı çekildi.


6
1 Paylaşım, 6 points

Bir annenin üşüyen evlatlarını ısıtmak için yaktığı bir soba gibi 4,5 milyar yıldır birçok amaçlar için yanmakta olan Güneş’in biline en net fotografı çekildi.

Federal Araştırma Kurumu Ulusal Bilim Vakfı(NSF)  tarafından İnouye Solar adlı teleskopla çekilen ve 36 bin kilometrekareyi kapsayan bu fotoğraf Güneş yüzeyindeki ayrıntıları dahi görebilecek kadar net.

Çekilen fotografta güneş yüzeyinin altın renkli parçacıklardan oluştuğunu ve her parçanın bir ülke büyüklüğünde, 6.000 derece sıcaklıkta olduğu bilinmektedir.

Aydınlık kadar net çekilen bu fotograf Güneş’in davranışlarının ve faliyetlerinin bilim adamları tarafından daha iyi anlaşılmasına imkan sağlaması beklenmektedir.

Fotograf çekiminde kullanılan İnouye Solar teleskopu ABD’nin Hawai adasına bağlı Maui Adası’ndaki bir yanardağın zirvesine yerleştirilen 30 kilometre çözünürlüğe ve 4 metrelik bir aynaya sahip dünyanın en büyük solar teleskobu olduğu belirtildi.

KAYNAKLAR

https://www.trthaber.com/haber/bilim-teknoloji/gunes-yuzeyinin-en-ayrintili-fotografi-cekildi-457636.html


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

6
1 Paylaşım, 6 points

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Şaşkın Şaşkın
33
Şaşkın
başarısız başarısız
23
başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
21
Eğlenceli
İlgili İlgili
16
İlgili
Kızgın Kızgın
13
Kızgın
Çok İyi Çok İyi
26
Çok İyi
beğendim beğendim
9
beğendim
Yok Artık Yok Artık
36
Yok Artık
İğrenç İğrenç
23
İğrenç

YORUMLAR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir