Astronotlar Uzayda Taze Marul Yetiştirdiler

Büyüyen ürünler, yaklaşmakta olan Artemis-III görevleri gibi uzun mesafeli uzay görevlerinde özellikle yararlı olacaktır.


50
17 Paylaşım, 50 points

Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki (ISS) astronotlar, hastalığa neden olan mikroplardan arınmış ve yemek için güvenli olan ve en azından Dünya’da yetişen bitkiler kadar besleyici olan salata mahsulünü (kırmızı marul) başarıyla yetiştirmeyi başardılar. Bu başarı, Dünya’dan daha düşük yerçekimi ve daha yoğun radyasyon altında yetiştirilmesine rağmen elde edildi.

Diyetteki hoş bir değişikliğin yanı sıra, taze ürünler astronotlara ek potasyumun yanı sıra önceden paketlenmiş rasyonlarda daha az miktarda bulunan ve uzun süreli depolama sırasında parçalanma eğilimi gösteren K, B1 ve C vitaminleri sağlayacaktır.

Ek olarak, büyüyen ürünler özellikle yaklaşmakta olan Artemis-III misyonları (2024’e kadar ayın güney kutbuna insanları indirmesi planlanıyor), mevcut SpaceX programı ve NASA’nın planlanan ilk mürettebat misyonu gibi uzun mesafeli uzay misyonlarında özellikle yararlı olacaktır. 2020’lerin sonu için.

Araştırmacı Dr. Christina Khodadad, ” NASA daha uzun görevlere doğru ilerledikçe mürettebat tüketimi için güvenli olan sürdürülebilir bir sistemde yiyecek yetiştirme yeteneği kritik hale gelecektir . Salata tipi, yapraklı yeşillikler az kaynakla taze olarak tüketilebilir ve tüketilebilir” dedi. Kennedy Uzay Merkezi’nde, Frontiers in Plant Science dergisinde yayınlanan bir çalışmada .

Uzayda astronotlar, meyveler, fındık, çikolata, karides kokteylleri, yerfıstığı ezmesi ve tavuk gibi işlenmiş, önceden paketlenmiş uzay rasyonlarında yaşarlar.

Bunlar genellikle ısıtma, dondurarak kurutma veya ışınlama ile sterilize edilmiştir ve ABD Uzay Ajansı NASA için bir meydan okuma, güvenli ve taze yiyeceklerin nasıl yetiştirileceğini bulmak olmuştur.

2014-2016 arasında, marul ISS’de Sebze Üretim Sistemleri (“Veggie” lakaplı) içinde yüzey sterilize edilmiş tohumlardan, LED aydınlatma ile donatılmış büyüme odalarından ve özellikle uzayda ekin yetiştirmek için tasarlanmış bir sulama sisteminden yetiştirildi.

Mürettebat üyeleri olgun yaprakların bir kısmını yiyene kadar (kötü etkiler olmadan), mahsuller Veggie birimleri içinde bozulmadan büyüdü.

Kalan kısım kimyasal ve biyolojik analiz için Dünya’ya geri dönene kadar derin dondurulmuştu.

Uzayda yetiştirilen marul, bazı (ancak hepsi değil) denemelerde, uzay yetiştirilen bitki dokusunun potasyum, sodyum, fosfor, kükürt ve çinko gibi elementler bakımından daha zengin olma eğilimi dışında, Dünyada yetişen kontrollere bileşimde benzerdi, fenoliklerde olduğu gibi, kanıtlanmış antiviral, antikanser ve antienflamatuar aktiviteye sahip moleküller.

Diğer testler, yaprakların asla koliform E. coli, Salmonella ve S. aureus gibi ekinleri kirlettiği bilinen tehlikeli bakterileri taşımadığını doğrularken, üzerlerindeki mantar ve küf sporlarının sayısı da ürün uyumu için normal aralıktaydı. insan tüketimi için.

Yazarlar, uzay kaynaklı Sebzeli birimlerde yetiştirilen marulun yemek için güvenli olduğunu söylediler.

“Uluslararası Uzay İstasyonu, gelecekteki uzun süreli görevler için bir test yatağı olarak hizmet veriyor ve bu tür mahsul büyüme testleri, mikro yerçekiminde etkili bir şekilde yetiştirilebilecek adaylar grubunun genişletilmesine yardımcı oluyor,” dedi. Kennedy Uzay Merkezi.

Kaynak: https://gadgets.ndtv.com/science/news/iss-astronauts-grow-earth-like-fresh-lettuce-in-space-2191691


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

50
17 Paylaşım, 50 points

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Şaşkın Şaşkın
33
Şaşkın
başarısız başarısız
23
başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
20
Eğlenceli
İlgili İlgili
16
İlgili
Kızgın Kızgın
13
Kızgın
Çok İyi Çok İyi
13
Çok İyi
beğendim beğendim
8
beğendim
Yok Artık Yok Artık
35
Yok Artık
İğrenç İğrenç
23
İğrenç
Ertuğ Şahin

YORUMLAR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir