Afrika’nın En Zengin Kadını Isabel dos Santos Hakkında 700.000 Belge Açığa Çıktı :

Güney Afrika'nın doğal zenginlikleri ile anılan ülkesi Angola,yolsuzluk iddiaları ile çalkalanıyor.


4
6 Paylaşım, 4 points

2017 yılında Forbes dergisine genç milyarderler arasında 13.sırada konu olan Isabel dos Santos, Angola Başkanı’nın kızı olmasıyla da biliniyor.Babası sayesinde petrol,elmas,telekomünikasyon ve toprak sektörlerine erişim sağlayan Rus-Afrika asıllı genç milyarder,yolsuzluk iddiaları ile tekrar gündeme geldi.

Kendisi ve kocası hakkında açığa çıkan yüzbinlerce belgede,birçok şüpheli ve yolsuz alım-satım işlemine onay verdiği görülen genç milyarder hakkında aralarında The Guardian ve Portugal’s L’Espresso dahil 37 medya organizasyonu soruşturma yapıyor.

The Guardian gazetesinin yolsuzluk bölümü şefi Andrew Feinstein,açığa çıkan yüzbinlerce belgenin peşinde.Andrew Feinstein,”Açığa çıkan belgeler Isabel dos Santos’un ülkesini ve sıradan Angola vatandaşlarını nasıl sömürdüğünü gösteriyor.” şeklinde açıklamada bulundu.

Londra’nın merkezini evi belleyen Afrika’nın en zengin kadını Isabel dos Santos,ayrıca Londra’da birçok pahalı konut ve arazinin de sahibi.

Özellikle petrol ve elmas ticareti üzerinde yolsuzluk soruşturmaları devam eden genç milyarder,şatafatlı partileriyle biliniyor.

Dos Santos, iddialar üzerine yolsuzlukla ilgili herhangi bir finansal bağlantısını kabul etmese de, hakkında  ortaya çıkan yüzbinlerce belge her gün yeni bir yozlaşmayı gün yüzüne çıkarıyor.

Angola halkının %30 undan fazlası günde 2 dolara çalışıyor

Afrika’nın güneybatısında bulunan ve resmi dili portekizce olan Angola’da 30 milyona yakın insan yaşıyor.Elmas,petrol ve doğal zenginlikleri ile bilinen Angolalılar küresel şirketlerin kontrolü altında bir Cumhuriyet.38 yıl boyunca genç kadın milyarderin babası tarafından sıkı yönetimle idare edildi.Yönetimi esnasında kızı ve kızının eşi yolsuzlukları ile anılan Sonangol şirketinin başına geçti.Soruşturmalar devam ediyor.

https://www.bbc.com/news/world-africa-51128950


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

4
6 Paylaşım, 4 points

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Şaşkın Şaşkın
20
Şaşkın
başarısız başarısız
10
başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
İlgili İlgili
3
İlgili
Kızgın Kızgın
33
Kızgın
Çok İyi Çok İyi
31
Çok İyi
beğendim beğendim
27
beğendim
Yok Artık Yok Artık
23
Yok Artık
İğrenç İğrenç
10
İğrenç
Alper Özgür

YORUMLAR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir