ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri Direktörü: Önümüzdeki kış ikinci bir korona virüs vakası yaşanabilir.


129
24 Paylaşım, 129 points

(CNN)- The Washington Post’a konuşan ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri Direktörü, bu kış grip mevsiminin de gelişi ile birlikte ikinci bir koronavirüs salgınının ortaya çıkabileceğini söyledi. 

“Gelecek kış ülkede virüsün yayılmasının şu an yaşadığımızdan daha kötü olabilme ihtimali var.” dedi salı günü yayınlanan makalede CDC direktörü Robert Redfield. “Ve bunu diğerlerine söylediğimde ne kastettiğimi anlamadılar.”

“Aynı anda hem grip salgını hem de koronavirüs salgını yaşayacağız,” diye ekledi. 

Grip, tedavisinde henüz herhangi bir tedavi ya da aşı bulunmayan korona virüsün aksine, aşı ve ilaç kullanılsa da ölümcül bir hastalık olmayı sürdürüyor.

Grip mevsimi Eylül ayından beri devam ediyor, ve grip vakaları düşük görünse de, CDC’ye göre bu mevsim en az 168 çocuğun ölümüne sebep olarak yüksek bir sayı gördü.  CDC, geçen yıl gribin en az 34,200 Amerikalının ölümüne,  35.5 milyon insanın da hastalığına sebep olduğunu söylüyor.

Grip ve koronavirüsün aynı anda artması, grip sezonunda zaten kalabalık olan hastanelerin durumunun zorlaşmasına sebep olabilir.

Beyaz Saray koronavirüs ekibinin koordinatörü Dr. Deborah Birx, salı günkü haberlerde Redfield’in yorumları sorularak korona virüsün ve mevsimsel gribin birlikte yaşanması durumunda ülkenin yeniden açılması konusundaki planların nasıl etkilenebileceği soruldu. 

“Yönergede açıkça belirtildiği üzere grip benzeri hastalıkları kullanarak toplumu tekrar denetleyebileceğimize inanıyoruz,” dedi, şu an test kapasitesi üzerinde çalıştıklarını ve “yerinde test yaptırmanın” önemli olduğunu ekledi.

Birx, “Daha kötü mü olur bilemiyorum, ancak şu zamana kadar oldukça berbattı. New York’ta olanlara baktığımızda, durum gerçekten kötü durumdaydı. Hassas popülasyonlarla ve gözlemlerimizle erken uyarı sinyalleri alacağımıza inanıyorum. Erkenden bunu görebilmek için gözlemlerimize devam edeceğiz.”

Redfield’ın yorumları, koronavirüsünde beklenen artışa rağmen, birkaç valinin virüsün yayılmasını sınırlandırmayı amaçlayan bazı kısıtlamaları gevşeterek eyaletlerin ekonomilerini tekrar açmayı istemesini de birlikte getirdi. 

Büyük ölçüde federal yönergelere uyan valilerin talimatlarına birkaç eyalette karşı çıkan protestocular oldu ve Başkan Donald Trump onları, tweetlerinde eyaletlerini “ÖZGÜRLEŞTİRMELERİ” için destekledi.

Protestolar ve eyaletlerin yeniden açılması konusunda önceden sorulduğunda Redfield, bunun “bir işe yaramayacağını” söyledi.

Trump, devletlerin sosyal mesafe kısıtlamalarını gevşetmeleri için geçtiğimiz hafta bir rehber yayınlarken, Redfield eyalet görevlilerinin önümüzdeki birkaç ay sosyal mesafeyi aşılayarak ve testlerin çoğaltarak diğer aşamaya hazırlanmaları konusunda çağrıda bulundu.

Daha ilerisi için, Redfield grip salgınının azaltılması için grip aşılarının önemini vurgulama amaçlı bir kampanyaya ihtiyaç olunduğunu söyledi. Redfield, grip aşısı konusunda “Koronavirüs kapabilecek olan annenizi ya da büyükanneniz için hastanede boş bir yatak bulmak istiyorsanız, yaptırmalısınız." diye ekledi.

https://edition.cnn.com/2020/04/21/politics/second-coronavirus-cdc-director-robert-redfield/index.html


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

129
24 Paylaşım, 129 points

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Şaşkın Şaşkın
33
Şaşkın
başarısız başarısız
23
başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
20
Eğlenceli
İlgili İlgili
16
İlgili
Kızgın Kızgın
13
Kızgın
Çok İyi Çok İyi
13
Çok İyi
beğendim beğendim
8
beğendim
Yok Artık Yok Artık
33
Yok Artık
İğrenç İğrenç
23
İğrenç
Aleyna

YORUMLAR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir