5.700 Yıl Önce Yaşamış Olan Kadının Genetik Şifresi Çözüldü

Danimarka'nın Syltholm Adası'ndaki arkeolojik incelemelerde, bir sakızdaki diş izlerinden 5.700 yıl önce; Taş Devri'nde yaşayan kadına ait ipuçları bulundu.


79
21 Paylaşım, 79 points

Sakızdaki DNA’dan incelemelerle kadının tüm genetik şifresi çözüldü. Araştırmacılar, ilk defa kemik dışındaki bir malzemeden eski insanlara ait tam gen diziliminin elde edildiğini belirtti.

Elde edilen veriler, koyu tenli, koyu kahverengi saçlı ve mavi gözlü olduğu tahmin edilen kadının, ördek ve fındık yediği, zatürreye yakalandığı, lenf bezlerinin şişmesine neden olan Epstein-Barr virüsü (öpüşme hastalığı) taşıdığı ve laktoz hassasiyeti bulunduğuna işaret etmekte.

Kopenhag Üniversitesi’nden Dr. Hannes Schroeder huş ağacının kabuğundan elde edilen sakızın, özellikle bu döneme ait insan kalıntısı olmaması nedeniyle çok değerli bir DNA kaynağı olduğunu söyledi.

Gen dizilimi, araştırmacıların “Lola” adını verdiği kadının İskandinavyalı değil, kıta Avrupası’nda yaşayan ve buzulların çekilmesinden sonra buraya göçen avcı-toplayıcı bir topluluğa mensup olduğunu gösteriyor.

Dişinin ağrısından çiğnemiş olabilir

Çamurla kaplandığı için bugüne kadar korunabilen sakız, aslında huş ağacının kabuğunun ısıtılmasıyla elde edilen ve o dönemde taş aletleri yapıştırmak için kullanılan bir zift.

Diş izleri ziftin yumuşatılmak için ya da diş ağrısı veya başka bir rahatsızlığa iyi geldiğine inanılarak çiğnendiğine işaret ediyor.

Araştırmacılar DNA verilerinin Taş Devri’nden günümüze hastalık mikroplarının nasıl evrildiğine ilişkin önemli ipuçlarını da barındırdığını söylüyor.

Kaynak: https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-50834654


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

79
21 Paylaşım, 79 points

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Şaşkın Şaşkın
27
Şaşkın
başarısız başarısız
16
başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
13
Eğlenceli
İlgili İlgili
13
İlgili
Kızgın Kızgın
7
Kızgın
Çok İyi Çok İyi
3
Çok İyi
beğendim beğendim
35
beğendim
Yok Artık Yok Artık
26
Yok Artık
İğrenç İğrenç
16
İğrenç
Ertuğ Şahin

YORUMLAR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir