2020 Patara Yılı

Türkiye’nin 2020 Turizm Yılı teması Patara Antik Kenti


5
1 Paylaşım, 5 points

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM grubunda konuştu. Türkiye’nin 2020 Turizm Yılı temasının Patara Antik Kenti olduğunu açıkladı.

 Cumhurbaşkanı konuşmasında "2020 Patara Yılı ilan ettik. Likya’nın ana liman şehri olan Patara, bizim tarihimizin de önemli sembollerinden biridir. Osmanlı Devleti Kuzey Afrika ile olan telgraf bağlantısını Patara Telsiz Telgraf İstasyonu aracılığıyla sağlıyordu. Yaklaşık 850 km uzunluğuyla Avrupa’nın en büyük hattının ucunda yer alan Patara İstasyonu İtalyanlar tarafından bombalanana kadar ülkemize çok önemli hizmetler vermiştir. Bu telsiz telgraf istasyonunu aslına uygun şekilde yeniden ayağa kaldırıyoruz. “ diyerek Patara Antik Kentinin önemine vurgu yaptı.

Amerika’nın Örnek Aldığı Şehir

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında Patara Antik Kentini Amerika’nın bile örnek aldığını belirterek , “Romanın bir parçası olan Likya Birliği’nin yönetim modeli Amerika Birleşik devletlerinin kuruluşuna örnek olacak kadar önemlidir” dedi.

Günümüze Ulaşan Tek Deniz Feneri 

Günümüze kadar ulaşan tek deniz fenerinin de Patara’da olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu deniz fenerini de yine en kısa sürede ayağa kaldırmayı planlıyoruz. Şehir kapısından su yollarına kadar daha pek çok nadide özelliğiyle Patara’yı ülkemizin tarihi zenginliğini dünyada temsil edebilecek bir yer olarak gördük. 2020 Patara Yılı’nın ülkemize ve turizm sektörümüze hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Patara Antik Kenti 

Antalya’nın Kaş İlçesi sınırlarında olan Patara Antik Kenti, Likya Birliği’nin başkentliğini üstlenmiştir. Patara dünyanın en güzel plajı olarak biliniyor. Ayrıca dünyanın ilk meclis binasının içinde bulunduruyor. ‘Noel Baba’ olarak tanınan Aziz Nikolaos’un doğup yaşadığı yer olarak da bilinen Patara’da dünyanın en eski deniz feneri bulunuyor. Roma İmparatoru Nero tarafından MS 64/65 yıllarında yaptırıldığı tahmin edilen fener, yeniden ayağa kaldırıldığında, tüm özgünlüğüyle günümüze kadar kalabilen tek deniz feneri olacak.

M.S. 43 yılında Roma eyaleti olan Likya, M.S. 74’de Pamphylia ile birleştirilerek tek eyalete dönüştürülünce de başkent olmayı sürdüren Patara Roma sonrasında, Apollon kehanet merkezi olarak ün yaptı. Bizans’ta da Hıristiyanlar için önemli bir merkez oldu.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

5
1 Paylaşım, 5 points

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER!

Şaşkın Şaşkın
13
Şaşkın
başarısız başarısız
3
başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
35
Eğlenceli
İlgili İlgili
31
İlgili
Kızgın Kızgın
26
Kızgın
Çok İyi Çok İyi
29
Çok İyi
beğendim beğendim
36
beğendim
Yok Artık Yok Artık
18
Yok Artık
İğrenç İğrenç
3
İğrenç
Beyza Köylü

YORUMLAR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir